Mieszkańcy oraz goście z innych miejscowości tłumnie przybyli na żorski rynek, by wziąć udział w unikatowej tradycji, jaką jest Święto Ogniowe. Już po raz 317. Starówkę naszego miasta rozświetlił blask płonących pochodni, niesionych przez uczestników uroczystej procesji. Główną atrakcją wieczoru był koncert zespołu Sound’n’Grace.

Święto Ogniowe to unikatowa w skali światowej tradycja, nierozerwalnie związana z historią naszego miasta. Jego geneza sięga tragicznego w skutkach pożaru, który wybuchł w Żorach 11 maja 1702 roku i strawił znaczną część miasta.

Tegoroczne obchody Święta Ogniowego były pełne atrakcje! Od samego rana na żorskim rynku odbywał się „Dzień Strażaka”, a w centrum wydarzeń byli strażacy, na co dzień dbający o bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta. Nie zabrakło zabaw i konkursów dla dzieci oraz prezentacji strażackich umiejętności i wyposażenia. Następnie na scenie pojawili się kolejni bohaterowie – ludzie bezinteresownie oddający swoją krew dla innych. W związku z jubileuszem 20-lecia działalności Harcerskiej Służby Krwi w naszym mieście wręczono odznaki Ministra Zdrowia „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu” oraz medale pamiątkowe Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa dla najbardziej zasłużonych krwiodawców.

Popołudniową cześć obchodów rozpoczął uroczysty apel strażacki na rynku, podczas którego wręczone zostały odznaczenia i awanse dla strażaków OSP i PSP oraz zaprezentowano nowe wozy strażackie, które trafiły w ostatnim czasie do naszego miasta.

Główną część Święta Ogniowego rozpoczęła msza w kościele pw. św. św. Filipa i Jakuba, po której tłumy mieszkańców i gości przeszłym w uroczystej procesji uliczkami żorskiej Starówki. Nasze miasto już po raz 317. rozbłysło światłem setek płonących pochodni oraz świec!

Główną atrakcją wieczoru był koncert podbijającego listy przebojów chóru Sound’n’Grace, który zachwycił żorską publiczność utworami łączącymi nowoczesną muzykę gospel z elementami takich gatunków, jak: funk, soul czy R&B.

Już po raz siódmy Świętu Ogniowemu towarzyszyły także sportowe emocje, związane z Żorskim Biegiem Ogniowym. Liczącą 5 km trasę pokonało niemal 900 biegaczy, a najszybszy ponownie – tak jak w minionym roku – okazał się rybniczanin Dawid Malina, który przekroczył linię mety z czasem 15:23 minuty!

Zdjęcia: ZS2 im. J. Tischnera w Żorach (Alina Krautwurst, Karolina Wiśniowska, Mateusz Łada, Damian Staniec. Zgoda na wykorzystania przez dziennikarzy.