Z roku na roku wydłuża się czas, jaki młodzi ludzie spędzają przed monitorem. W dobie komputeryzacji nikogo to jednak nie zaskakuje, a ubiegłoroczny raport z badań przeprowadzonych przez CBOS potwierdza, że największą grupę wpatrzonych w komputer stanowią osoby pomiędzy 16 a 19 rokiem życia. Nic w tym nie byłoby złego, gdyby nie zagrożenia w sieci, które czyhają na jej użytkowników.

Jeszcze kilkanaście lat temu zjawisko cyberprzemocy, z którym dziś powszechnie spotykają się młodzi ludzie było czymś rzadkim. Wówczas to najczęściej przemoc równieśnicza objawiała się w kontaktach bezpośrednich i najczęściej pozostawiała ślady na ciele. Dzisiaj w dobie komputerów, smartfonów i powszechnie dostępnego Internetu przyjmuje ona zupełnie inne oblicze i często pozostawia głębokie rany w psychice.

To właśnie głównie o cybermprzemocy z młodzieżą z Zespołu Szkół Budowlano-Informatycznych rozmawiał niedawno profilaktyk z Żor, który spotkał się z uczniami z okazji Dnia Bezpiecznego Komputera. Podczas wizyty w szkole zwrócił uwagę na przestępczość, której młodzi ludzie mogą paść ofiarami podczas korzystania z komputera podłączonego do sieci, ale też zachowania jakie mogą narazić ich na odpowiedzialność przed sądem.

Podobne spotkania organizowane są co roku również w innych szkołach i w większości uczestniczą w nich policjanci, którzy oprócz ostrzegania przed zagrożeniami radzą też, jak się przed nimi chronić.

Zachęcamy do odwiedzenia poniższych stron, na których znajdziecie wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania z komputerów i Internetu:

Komputer i Internet

Bezpieczny Internet

Czym jest cyberprzemoc?