Jak utrzymać komfort w domu jednocześnie nie wydając fortuny na ogrzewanie

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie komfortu w domu przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów w dół jest dywersyfikacja opcji ogrzewania. Zainstaluj grzejnik przestrzenny w pomieszczeniach, które mają tendencję do bycia zimniejszymi niż inne. Możesz również użyć wentylatorów do rozprowadzenia ciepłego powietrza w całym domu. Możesz użyć nawilżacza, aby dodać wilgoci do powietrza w domu. Nawilżacze mogą pomóc w redukcji elektryczności statycznej i poprawić poziom komfortu. Mogą one również obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 10%. Jeśli masz kominek, używaj go jak najczęściej. Kominki są bardzo wydajne w ogrzewaniu pomieszczeń i są o wiele bardziej opłacalne niż inne źródła ciepła.

Sprawdź czy nie ma przeciągów i uszczelnij swój dom

Jeśli Twoje rachunki za ogrzewanie i chłodzenie są wyższe niż byś chciał, możesz mieć przeciąg w domu. Aby się o tym przekonać, zamknij wszystkie drzwi i okna w swoim domu, a następnie podkręć ogrzewanie. Jeśli Twoje rachunki za ogrzewanie nie wzrosną, być może Twój dom nie jest aż tak przesiąknięty wilgocią, jak Ci się wydaje. Jeśli Twoje rachunki wzrosną zauważalnie, prawdopodobnie tracisz dużo ciepła przez przeciągi. Jeśli w Twojej okolicy znajduje się hurtownia paliw Warszawa, może warto sprawdzić czy nie zakupić tam paliwa taniej. Powszechne źródła przeciągów to pęknięte uszczelki okienne lub drzwiowe, złamane stopery, źle dopasowane drzwi lub okna, luki w fundamencie lub na poddaszu oraz nieizolowane kanały. Możesz uszczelnić te obszary za pomocą uszczelki, listwy pogodowej lub izolacji. Nawet niewielka redukcja strat ciepła może spowodować dużą różnicę w kosztach energii. Jeśli używasz nawilżacza, aby zwiększyć wilgotność w swoim domu, możesz również zwiększyć swoje rachunki za energię. Jednak nawilżacze mają też dodatkową zaletę: mogą zwiększyć komfort cieplny w Twoim domu.

  • Jeśli utrzymujesz poziom wilgotności w domu pomiędzy 30% a 50%, możesz zwiększyć komfort cieplny w swoim domu o 10%. Zwiększenie poziomu wilgotności w domu to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie.
  • Innym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest obniżenie temperatury w domu. Badania wykazały, że ludzie, którzy utrzymują swoje domy w cieplejszej temperaturze są mniej komfortowi niż ci, którzy utrzymują swoje domy w chłodniejszej temperaturze.

Nie zapominaj o wentylacji

Jednym ze sposobów na zmniejszenie kosztów ogrzewania jest poprawa wentylacji domu. To pomoże Ci utrzymać dom w komfortowej temperaturze bez zużywania tyle energii. Jeśli masz zasłony blokujące przepływ powietrza, dywan, meble lub inne przedmioty w swoim domu, wymień je na bardziej przewiewne przedmioty. Możesz również otworzyć okna, gdy na zewnątrz jest ładnie, o ile nie mieszkasz w szczególnie zimnym klimacie. Idealnie byłoby, gdybyś otwierał okna na 15 minut co godzinę. Jeśli nie możesz otworzyć okna z powodu pogody, możesz użyć wentylatora, aby wciągnąć powietrze przez dom.