Wczoraj na terenie Żor odbyły się kolejne w tym roku działania pod nazwą „Bezpieczny Pieszy”. Przez cały dzień policjanci prowadzili wzmożone działania, których bezpośrednim celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Za niestosowanie się do obowiązujących przepisów ukaranych zostało 46 osób.

Przez cały miniony poniedziałek mundurowi prowadzili działania pn. „Bezpieczny Pieszy”. To już kolejne tego typu działania w bieżącym roku ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych. W działaniach tych wykorzystane zostało Ruchome Stanowisko Dowodzenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. „Pod lupą” znaleźli się zarówno piesi, jak i kierujący pojazdami nieprawidłowo zachowujący się względem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Działania te nie z przypadku są organizowane cyklicznie, gdyż tylko w tym roku doszło do 7 zdarzeń z pieszymi, których sprawcami byli kierujący i aż 5 z nich zakończyło się groźnymi obrażeniami dla uczestników.

Podczas działań mundurowi ujawnili aż 46 wykroczeń związanych z bezpieczeństwem pieszych, a do najczęstszych, popełnianych przez kierujących należało przekroczenie prędkości w rejonie przejść dla pieszych (41 wykroczeń), a także wyprzedzanie innych pojazdów na tych przejściach (3 wykroczenia). Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze uzależnione jest od respektowania obowiązujących przepisów oraz wspólnej i poprawnej relacji pomiędzy wszystkimi użytkownikami tego ruchu, o czym zapomniało dwóch pieszych, którzy przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.