Metoda spawania TIG (czyli elektrodą nietopliwą) jest bardzo popularna. Nic jednak dziwnego, skoro umożliwia spawanie wszystkich rodzajów metali i ich stopów w dowolnej pozycji. Jednak, wbrew pozorom, przewód spawalniczy z uchwytem TIG Lift wcale nie tak łatwo wybrać. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Jak wybrać przewód spawalniczy z uchwytem TIG Lift?

Uchwyt spawalniczy TIG Lift — do czego się przydaje?

Uchwyt spawalniczy TIG Lift służy do spawania elektrodą nietopliwą. Duże znaczenie ma tu natężenie prądu spawania — w zależności od niego, uchwyt można chłodzić gazem lub cieczą. Zwykle uchwyty przeznaczone do maksymalnego natężenia prądu spawania (do 200 A) chłodzone są gazem. Powyżej tej wymienionej wartości chłodzi się je cieczą. 

Uchwyt spawalniczy TIG Lift chłodzony gazem i cieczą — który sprawdzi się lepiej?

Uchwyty spawalnicze TIG Lift chłodzone gazem składają się z nieco innych elementów niż te chłodzone cieczą. Do tych pierwszych zaliczamy:

  • rękojeść wyposażoną w sterowanie i palnik uchwytu, 
  • pakiet przewodów — prądowo-gazowy i sterowania, 
  • osłony przewodów — gumowane, tekstylno-gumowane i skórzane, 
  • przyłącza uchwytu z wtykiem sterującym.

Z kolei uchwyt TIG Lift chłodzony cieczą składa się z:

  • rękojeści wyposażonej w sterowanie i palnik uchwytu, 
  • pakietu przewodów — prądowo-wodnego, wodnego-powrotnego, gazowego, sterowania, 
  • osłony przewodów — gumowanej, tekstylno-gumowanej, skórzanej,
  • przyłącza uchwytu z wtykiem sterującym.

Zanim jednak zdecydujemy się na dany uchwyt TIG LIFT, wyjaśnimy różnice między uchwytem chłodzonym gazem i cieczą. Pierwsze charakteryzuje mniejsza obciążalność prądowa — do 200 A. Stosuje się je do precyzyjnych prac, które wymagają łączenia małych elementów. Natomiast uchwyt TIG Lift chłodzony cieczą jest przeznaczony do intensywnych prac. Jego obciążalność prądowa wynosi do 400 A. Wykorzystuje się go głównie przy pracach w dużych zakładach produkcyjnych i spawalniczych. 

Czym kierować się przy wyborze przyłączy do uchwytów TIG Lift?

Elementem, którego nie można pominąć, wybierając uchwyt TIG Lift, są przyłącza. Co to takiego? To po prostu 3 końcówki, w które wyposażony jest uchwyt spawalniczy. Składają się one z wtyku spawalniczego, wtyczki sterującej, wężyka gazowego, a w przypadku uchwytów chłodzonych cieczą — z wężyków systemu chłodzącego. Wyjątkiem są tutaj uchwyty TIG Lift z zaworkiem. Nie mają one przewodów sterowniczych, natomiast posiadają wtyk spawalniczy i przewód gazowy. 

Wybierając uchwyt TIG Lift zwracamy uwagę na wtyk i wtyczkę sterującą. Wtyk musi być zgodny z gniazdem prądowym dostępnym w spawarce. Najpopularniejsze wtyki to te typu ŁP 35 i ŁP 50. 

Wtyczka sterująca w uchwycie spawalniczym najczęściej ma 3 lub 4 bolce. Mogą one być okrągłe, płaskie lub jeszcze inne. Ta różnorodność kształtów bolców sprawia, że nie zawsze ten sam uchwyt pasuje do różnych urządzeń. Kształt wtyczki uzależniony jest od typu mikroprzełącznika i gniazda sterującego. W bardziej zaawansowanych urządzeniach, gniazdo sterującej jest mocno rozbudowane. 

Osłony pakietu przewodów i palnik

Wiele uchwytów TIG Lift ma gumową osłonę. Zapewnia ona dobrą ochronę i elastyczność. Lepsze jednak są osłony tekstylno-gumowe lub skórzano-gumowe. Te ostatnie ułatwiają manewrowanie uchwytem podczas pracy. Oczywiście największy komfort pracy jest wtedy, gdy cała osłona wykonana jest ze skóry. 

Palniki mogą być giętkie, z zaworkiem lub obrotowe. Przy pracach wymagających precyzji sprawdzą się palniki giętkie i obrotowe. 

Z kolei uchwyty TIG z zaworkiem pozwalają dostosować do spawania metodą TIG wiele urządzeń — migomaty i spawarki MMA. 

Spawanie metodą TIG Lift wykorzystuje się do spawania rur. Technika ta sprawdza się także w branży farmaceutycznej, spożywczej i lotniczej. Uchwyty spawalnicze TIG Lift przydają się również do spawania w pobliżu urządzeń elektronicznych. Metoda TIG Lift nie wpływa negatywnie na zakłócenie działania komputerów przez prąd o wysokiej częstotliwości. 

Sprawdź ofertę naszej hurtowni: https://migomat.com.pl/akcesoria-spawalnicze/przewody-spawalnicze