Ulga B+R na badania i rozwój – czym jest i co można odliczyć?

Ulga BR na badania i rozwój to ulga stworzona z myślą o przedsiębiorcach, którzy przeznaczają część środków na odkrywanie nowych rozwiązań, poszerzanie wiedzy i znajdowanie nowych rozwiązań. W ramach tej ulgi podatkowej można odliczyć wiele kosztów firmy tym samym zmniejszając wysokość dochodu i podatków. Kto może skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej? Co można odliczyć w ramach ulgi B+R?

Czym jest ulga badawczo-rozwojowa?

Ulga BR na badania i rozwój to niezwykle korzystna forma wsparcia dla przedsiębiorców, zajmujących się badaniami i rozwojem w ramach swojej działalności. Zgodnie z założeniami ma to być forma zachęty i wsparcia do wykonywania badań, rozwijania projektów, odkrywania nowych rozwiązań i osiągania z nich zysków. Z ulgi można skorzystać dopiero w trakcie rozliczania się z Urzędem skarbowym w rocznym zeznaniu podatkowym. Wydatki, które podlegają uldze należy wpisać do załącznika PIT BR, jeśli składa się PIT 36 lub PIT 36L i do załącznika CIT BR dla formularzy CIT 8, CIT 8A i CIT 8B. Dodatkowo trzeba informację o korzystaniu z ulgi badawczo-rozwojowej zaznaczyć również w głównej deklaracji podatkowej.

Kto może skorzystać z ulgi B+R?

Z ulgi podatkowej B+R mogą skorzystać podatnicy, prowadzący na terenie Polski działalność badawczo-rozwojową. Działalność ta musi być związana z badaniami naukowymi, pracami rozwojowymi, a co więcej muszą to być działania systematyczne, a nie jednorazowe, czy okazjonalne. Takie działania powinny mieć na celu poszerzanie wiedzy, znajdowanie nowych zastosowań i ich rozwój dla różnych dziedzin, technologii i wynalazków oraz odkrywanie nowych technologii i rozwiązań. Co ważne, nie jest ważny efekt działań rozwojowych, co oznacza, że nawet koszty badań, które nie są zakończone sukcesem można odliczyć od podatku. Nie muszą to być również prace typowo badawcze, dla ustawodawcy ważne jest, aby były to po prostu działania rozwojowe, które mają szansę pozytywnie wpłynąć na gospodarkę w szerokim rozumieniu tego słowa.

Co można odliczyć w ramach ulgi BR na badania i rozwój?

Ulga badawczo-rozwojowa daje możliwość odliczenia kosztów kwalifikowanych, czyli wydatków związanych z działalnością badawczą i rozwojową. W zależności od przedsiębiorstwa i charakteru podejmowanych działań mogą to być np.:

  • wynagrodzenie za pracę nakładczą;
  • wynagrodzenie dla pracowników, którzy pracują nad projektami związanymi z rozwojem i badaniami;
  • składki ZUS w części, którą finansuje pracodawca;
  • koszty związane z zakupem i użytkowaniem surowców, materiałów, sprzętu naukowo badawczego związanych z działalnością rozwojową;
  • koszty wynikające z korzystania z usług doradczych, pozyskania ekspertyz i opinii, które są niezbędne do przeprowadzenia badań.

Warto pamiętać, że jeśli nie ma się pewności, czy dane wydatki podlegają uldze badawczo-rozwojowej, to można zwrócić się o indywidualną interpretację, która nie tylko będzie doskonałym i sprawdzonym źródłem informacji, ale również poświadczeniem prawidłowości rozliczania ulgi. To najprostszy sposób na zweryfikowanie prawidłowego stosowania ulgi.