Żorski policjant spotkał się z uczniami klasy medialno-prawnej, aby przybliżyć zagadnienia związane ze swoją służbą. Bycie technikiem kryminalistyki wymaga umiejętności radzenia sobie ze stresem i silnej osobowości. Całemu spotkaniu przyświecało motto policyjnej kampanii: „Policję tworzą ludzie… twórzmy ją razem”.

Młotek, kombinerki, czy też klucz nastawny to część standardowego wyposażenia policyjnych specjalistów techniki kryminalistycznej, a nie zestaw służący do prac remontowych. W miniony piątek przekonali się o tym uczniowie klasy medialno-prawnej z Zespołu Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach.

Specjalista techniki kryminalistyki żorskiej Policji starszy aspirant Grzegorz Marecik przedstawił młodzieży, kim jest technik kryminalistyki, co go cechuje i jak wyglądała jego codzienna służba. Nieodzownym atrybutem w jego pracy jest aparat fotograficzny oraz walizka, w której znajdują się między innymi różnego rodzaju narzędzia, proszki do ujawniania śladów, specjalistyczne pędzle, zestawy do pobierania materiału genetycznego oraz do zabezpieczania śladów znalezionych na miejscu zdarzenia.
O każdej porze dnia czy nocy, bez względu na warunki pogodowe, technik jest obecny na miejscu włamania do sklepu, wypadku drogowym, czy odzyskania kradzionego samochodu. Kluczowym jego zadaniem jest ujawnienie i zabezpieczenie pozostawionych przez sprawcę śladów oraz ich właściwe zabezpieczenie. Pozwala to nie tylko na odtworzenie zaistniałego zdarzenia, ale na zgromadzenie dowodów winy sprawcy i doprowadzenie do jego wykrycia. Stróże prawa zajmujący się tą dziedziną muszą znać się na daktyloskopii, mechanoskopii, traseologii, biologii, balistyki i fizyko-chemii. Podczas spotkania mundurowy nawiązał również do służby w Policji, a także akcjach związanych z cyberbezpieczeństwem, przeciwdziałaniu hejtowi oraz bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Z pewnością spotkanie to może stać się wstępem do poszukiwań własnej drogi zawodowej przez jego uczestników.

Policję tworzą ludzie... twórzmy ją razem...