W ubiegłym roku przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Żorach nawiązali współpracę z działającym w mieście Stowarzyszeniem Międzykulturowym Maloka. Jednym z efektów ich spotkań było opracowanie lokalnego projektu skierowanego na zapobieganie i zwalczanie przestępstw z nienawiści. Właśnie odbyły się ostatnie z tegorocznych warsztatów "I can always say STOP", adresowanych głównie do młodzieży licealnej, ale także do policjantów.

"I can always say STOP" to tytuł pilotażowych warsztatów dla młodzieży licealnej, które zorganizowane zostały przez żorską komendę we współpracy ze Stowarzyszeniem Międzykulturowym MALOKA. O zapobieganiu i zwalczaniu przestępstw z nienawiści z młodzieżą od zeszłego roku rozmawiały koordynatorki projektu, jaki powstał w ramach planu działań Policji na lata 2018-2021 w zakresie przeciwdziałania m.in. przestępstwom nawoływania do nienawiści. W pierwszych z zaplanowanych warsztatów wzięli udział policjanci z żorskiej komendy, a w ostatnich – uczniowie z Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Żorach.

Autorki opracowanie lokalnego projektu poprzedziły dogłębną analizą "Planu działań Policji na lata 2018-2021 w zakresie przeciwdziałania propagowaniu faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych oraz przestępstwom nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na wyznaniowość" przygotowanego w ramach działania Policyjnej Platformy Przeciw Nienawiści. Zaplanowały warsztaty dla policjantów oraz cykl warsztatów dla uczniów szkół średnich, których celem było m.in. poznanie różnic międzykulturowych, zwyczajów panujących w innych krajach, ale przede wszystkim przełamanie stereotypów i wyeliminowanie uprzedzeń prowadzących m.in. do niepożądanych i często bezprawnych zachowań wobec osób przynależących do stereotypizowanej grupy. Podczas jednego ze spotkań wykład wygłosił także Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka - mł. insp. Krzysztof Kazek.

Żorski projekt pod nazwą "I can always say STOP" spotkał się z ogromnym uznaniem wśród dyrektorów i pedagogów szkolnych, został też wysoko oceniony przez młodzież, która za każdym razem aktywnie uczestniczyła w warsztatach. Zyskał też aprobatę władz miasta, dzięki czemu jego realizacja będzie kontynuowana od września br. i dofinansowana ze środków pochodzących z budżetu miasta.

Koordynatorki projektu:

Anita Czerner-Lebedew - prezes żorskiego Stowarzyszenia MALOKA. Etnolog i antropolog kultury, doradca międzykulturowy, podróżniczka, która miała okazję poznać tradycje panujące w wielu zakątkach świata. Organizatorka wielu ciekawych spotkań i warsztatów oraz Żorskiego Festiwalu Podróży i Nauki OPINIE. Prywatnie żona australijskiego trenera Marka Lebedewa, stawiająca na dwukulturowość w swojej rodzinie.

Asp. szt. Kamila Siedlarz – rzecznik prasowy w żorskiej komendzie. Od 20 lat zaangażowana w realizację zadań w zakresie prewencji kryminalnej. Pomysłodawczyni wielu ciekawych inicjatyw profilaktycznych i policyjnych evetów oraz spotkań edukacyjnych adresowynych do dzieci i młodzieży. Współpracuje z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami, które zaangażowane są w sprawy bezpieczeństwa w mieście. Z wykształcenia prawnik.

Relacja z pierwszego ze spotkań

Warsztaty w LO im. Karola Miarki

Warsztaty w Zespole Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera

Warsztaty w LO im. Zbigniewa Herberta

  • Praca uczniów, drzewo obrazujące odpowiedź na pytanie "Co to jest kultura?"
  • Uczniowie siedzą w kółku, przed nimi Anita Czerner-Lebedew
  • Anita Czerner-Lebedew analizuje pracę uczniów
  • Anita Czerner-Lebedew rozdaje uczniom pomoce
  • Uczniowie w grupach czytają tekst
  • Uczniowie analizują otrzymane teksty bajek
  • Jeden ze slajdów, na nim góra nawiązująca do kultury
  • Kamila Siedlarz rozmawia z uczniami na temat przestępstw z nienawiści, uczniowie siedza w kole
  • Grupa uczniów omawia przeczytane bajki
  • Anita Czerner-Lebedew stoi przed grupą uczniów, rozmawia z nimi
  • Grupa uczniów podczas warsztatów
  • Anita Czerner-Lebedew rozmawia z uczniami
  • Anita Czerner-Lebedew przy tablicy
  • Dwóch uczniów zapisuje na tablicy swoje przemyślenia
  • Anita Czerner-Lebedew na tle slajdy pierwszej strony prezentacji i prac uczniów, które powstały podczas warsztatów