Botswana, a właściwie Republika Botswany, to państwo położone w południowej Afryce. Pomimo tego, iż  nie posiada dostępu do morza, każdego roku odwiedzana jest przez tysiące turystów z całego świata. Dzieje się tak za sprawą Delty Okawango, która jest największą na świecie deltą śródlądową rzeki, wokół której gromadzi się niezliczona ilość zwierząt. Możliwość obserwowania dzikich zwierząt w  ich naturalnym środowisku, a także poznawanie miejscowej kultury jest niezwykle atrakcyjna, zwłaszcza dla turystów z Europy, której klimat znacząco różni się od tego występującego w Botswanie.

Botswana, przewodnik po tym niezwykłym miejscu musi zawierać informacje o tutejszej kuchni. Tylko w tym rejonie znajdziemy wyśmienitą wołowinę oraz baraninę. Pyszne słodkowodne ryby, a także drób z pewnością zainspiruje do poszukiwania nowych smaków, po powrocie do domu. Niezwykłą atrakcją jest możliwość skosztowania mięsa dzikich zwierząt. Niezwykle popularnym daniem, które przygotowywane jest na wyjątkowe okazje jest Seswaa, czyli gulasz wołowy, z gęstym puree wykonanym z mąki kukurydzianej lub sorgo. Seswaa może być przygotowywany jedynie przez mężczyzn, w dużym żeliwnym garnku. Ciekawostką jest to, iż do przyrządzenia tego dania nie wykorzystuje się żadnych przypraw.

Wyjątkowe miejsca na Pustyni Kalahari

Pustynia Kalahari powstała około 55 milionów lat temu. Obecnie obejmuje obszar blisko 1,8 milionów kilometrów kwadratowych. Słowo Kalahari  w języku tswana oznacza ,,miejsce bez wody’’, co nie jest do końca prawdą, gdyż na jej terenie występuje rzeka Okavango, a pozostałe zwane rzekami okresowymi powstają w porze deszczowej. Z tego względu przez przybywających do tego niezwykłego miejsca zwana jest ,,spragnionym lądem’’. Aby uchronić miejscową faunę oraz florę, władze postanowiły utworzyć w jej granicach kilka rezerwatów, oraz innych obszarów chronionych. Należy do nich Rezerwat Central Kalahari Game Reserve (CKGR), którego powierzchnia jest większa od terenu zajmowanego przez Słowację.

Pomimo nieprzyjaznego klimatu i temperatury sięgającej blisko 40 stopni Celsjusza, Kalahari zamieszkała jest przez Buszmenów, którzy pojawili się na tym terenie blisko dwadzieścia tysięcy lat temu, dzięki czemu uważani są za najstarszą kulturę na świecie.

Buszmeni nie przetrwaliby na tym obszarze, gdyby nie zwierzęta, które doskonale przystosowały się do panujących w dzień upałów, a także niskiej temperaturze w nocy. Ich organizmy doskonale znoszą brak wody oraz niewielką ilość pożywienia. To tutaj można spotkać najwięcej żyraf, antylop, lwów, gepardów i karakali.

Botswana – przewodnik

Każdy, kto planuje podróż do tego miejsca, powinien poznać podstawowe informacje, które pozwolą bezproblemowo zwiedzić ten fragment globu. Botswanę najlepiej zwiedzać od maja do października. To wówczas można wykupić wycieczkę samochodem terenowym, dzięki któremu będzie można podążać za miejscowymi zwierzętami. Przewodnicy znajdujący się w każdym pojeździe z przyjemnością opowiedzą o tym regionie. Większość przewodników mówi w języku angielskim, dzięki czemu bez trudu można się z nimi porozumieć. Pakując ubrania, należy pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, kapelusz chroniący głowę przed przegrzaniem, krem z filtrem, najlepiej 50, a także lekkie, zwiewne ubrania, które pozwolą naszej skórze odetchnąć.

Ze względu na bogatą kulturę, na którą wpłynęło również zwierzchnictwo Wielkiej Brytanii, warto zakupić tutaj pamiątki, zwłaszcza niepowtarzalną ceramikę, która łączy w sobie funkcjonalność, a także oryginalny wygląd.

Transport w Botswanie

Botswana jest miejscem wyjątkowym. Biorąc pod uwagę transport publiczny, podobnie jak w Australii, w Botswanie najlepiej jest zdecydować się na wynajem samochodu. Dzienny koszt takiego pojazdu kosztuje kilkadziesiąt dolarów dziennie. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest możliwość dotarcia do wybranego miejsca, o dowolnej porze.

 Botswana jest miejscem, które warto odwiedzić. Tylko w Afryce możemy zobaczyć żyjące na wolności zwierzęta, które w pozostałych regionach Ziemi zamieszkują jedynie ZOO. Opiekunowie rezerwatów przyrody z chęcią opowiadają o systemach, których zadaniem jest ochrona tutejszej fauny przed kłusownikami. Dzięki temu każdy, kto wróci do kraju, inaczej spojrzy na produkty przywożone z tego rejonu. Przepiękna biżuteria, a także wzornictwo, którym inspirują się największe marki odzieżowe na świecie unaoczniają, jak cennym dla świata jest ten niewielki na skalę globalną obszar. Botswana oferuje wiele zróżnicowanych atrakcji. Mieszkańcy przykładają wszelkich starań, aby przybywający tutaj turyści mogli aktywnie wypocząć i poznać kraj.

Niezwykła Delta Okawango