Ceny mieszkań w Żorach: 7 800 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Żorach - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Żorach wynosi 7 800 zł/m², o 502 zł/m² i 6,9% więcej wobec średniej z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują zarazem duże zróżnicowanie rynku: znaczenie mają lokalizacja, powierzchnia oraz wybór między mieszkaniem od dewelopera a lokalem z drugiej ręki. Podstawą zestawienia są kwoty zapisane w aktach notarialnych, nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń.

Redakcja portalzory.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Żorach: najważniejsze liczby

350 000 zł wynosi mediana całkowitej ceny zakupu, a 54 m² to mediana powierzchni sprzedawanych mieszkań. Połowa cen za metr mieściła się w przedziale 5 856-9 149 zł/m². To właśnie rozpiętość między segmentami najlepiej pokazuje, dlaczego sam ogólnomiejski poziom nie wystarcza do planowania budżetu.

Infografika: ceny mieszkań w Żorach
Infografika: ceny mieszkań w Żorach

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)8 897
wtórny5 877

8 897 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 5 877 zł/m² na wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 51,4%. Taka różnica może odzwierciedlać nie tylko wiek budynku, lecz także lokalizację inwestycji i strukturę powierzchni sprzedawanych lokali. Przy porównywaniu ofert znaczenie ma również budżet na wykończenie lub remont.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)9 018
35-45 m² (małe 2-pok.)9 212
45-55 m² (2-pok.)7 872
55-70 m² (3-pok.)6 234
70-90 m² (duże 3-4 pok.)6 449
90-120 m² (największe)5 400

9 212 zł/m² osiąga segment 35-45 m², wyprzedzając kawalerki z wynikiem 9 018 zł/m². Największe lokale kosztowały 5 400 zł/m². Mniejsza powierzchnia ogranicza całkowity budżet zakupu, co może podtrzymywać popyt mimo wyższej stawki jednostkowej. Wykres pokazuje jednak, że zależność między metrażem a ceną nie jest liniowa.

Ceny wg metrażu - Żory
Ceny wg metrażu - Żory

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

8 835 zł/m² w rejonie Bajerówka i 5 417 zł/m² w rejonie Osiedle Księcia Władysława wyznaczają przeciwległe bieguny głównego porównania lokalizacji. Różnica wynosi 63%. Przestrzenny układ cen warto czytać razem z podziałem na rynek pierwotny i wtórny: obecność nowych inwestycji może podnosić wynik całej okolicy.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Zachód8 969 *
Bajerówka8 835
Osiedle Generała Władysława Sikorskiego7 609
Rowień-Folwarki7 435
Osiedle Korfantego6 875
Osiedle Powstańców Śląskich6 387
Osiedle 700-lecia Żor6 057
Osiedle Pawlikowskiego5 522
Kleszczówka5 471 *
Osiedle Księcia Władysława5 417
Kleszczów5 388 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Żory
Mapa cen mieszkań - Żory

Ceny wg części miasta - Żory
Ceny wg części miasta - Żory

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wykaz ulic o najczęstszym obrocie obejmuje:

  • ul. Promienna - mediana 9 334 zł/m²,
  • ul. Okrężna - mediana 8 232 zł/m²,
  • ul. Aleja Zjednoczonej Europy - mediana 9 052 zł/m².

Wśród ulic o aktywnym obrocie 9 334 zł/m² przy ul. Promienna było najwyższym wynikiem, a 5 540 zł/m² przy ul. Osiedle Sikorskiego - najniższym. Dzieliło je 3 794 zł/m².

Więcej lokalnych informacji z Żor jest na portalzory.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na portalzory.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie za 350 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi około 7 000 zł. Zwolnienie obejmuje osoby spełniające warunki zakupu pierwszego mieszkania. Maksymalna taksa notarialna to do około 2 669 zł z VAT, przy czym wynagrodzenie notariusza można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Przy standardowym zakupie od dewelopera cena zawiera VAT i PCC nie występuje.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 5 321 zł/m² w 2023 r. do 7 800 zł/m² obecnie. Łączna zmiana wynosi 47%, a średnioroczne tempo 13,6%. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy więc od przyjętego horyzontu porównania.

Trend cen - Żory
Trend cen - Żory

Żory na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

6 875 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa śląskiego. W Żorach metr kosztował o 925 zł więcej.

Żory wg GUS: mediana ceny lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 6 083 zł/m², wobec 5 907 zł/m² rok wcześniej, przy wzroście o 3,0%.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Żory-7 800-
Jastrzębie-Zdrój11 km4 309-44,8%
Rybnik13 km6 120-21,5%
Czerwionka-Leszczyny14 km4 463-42,8%
Czechowice-Dziedzice27 km7 123-8,7%

W oddalonym o 11 km Jastrzębiu-Zdroju metr był tańszy o 3 491 zł, czyli 44,8%. Dla kupującego porównanie lokalizacji oznacza jednak również ocenę dojazdów i dostępności usług.

Komentarz analityczny

6,9%, czyli 502 zł/m², to bieżący wzrost wobec poziomu odniesienia z 2025 r. Jest niższy od średniorocznego tempa 13,6% liczonego od 2023 r. Lokalny rynek pozostaje zatem na ścieżce wzrostowej, ale obecna dynamika nie dorównuje tempu dłuższego okresu.

W Polsce ceny mieszkań wzrosły o 6,3% rok do roku w II kwartale 2026 r. (GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Z kolei oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło 5,98% we wrześniu wobec 5,99% w sierpniu 2026 r. (NBP, dane o kredytach mieszkaniowych za wrzesień 2026 r., publikacja 30 października 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na zdolność zakupową, a przez nią na popyt także poza największymi miastami.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytów będzie się poprawiać, może wspierać popyt w Żorach. Jeżeli natomiast oferta mieszkań będzie rosła szybciej niż możliwości nabywców, presja na wzrost stawek może osłabnąć. Twarda prognoza kierunku nie wynika z samej dotychczasowej dynamiki.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Żorach?

Mediana wynosi 7 800 zł/m², a środkowa połowa cen mieści się w przedziale 5 856-9 149 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Żorach rosną, czy spadają?

Rosną: wynik jest wyższy o 502 zł/m², czyli 6,9%, wobec średniej z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Wśród rejonów bez oznaczenia orientacyjnego najwyższy wynik ma rejon Bajerówka, 8 835 zł/m², a najniższy rejon Osiedle Księcia Władysława, 5 417 zł/m².*

* Dla rejonów oznaczonych gwiazdką w tabeli w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna.

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Żorach?

Dla mieszkań 25-35 m² mediana wynosi 9 018 zł/m², a dla segmentu 35-45 m² jest to 9 212 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: mediany wynoszą odpowiednio 8 897 zł/m² i 5 877 zł/m², co oznacza premię 51,4%.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 311 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 5 stycznia 2026 do 14 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (172 transakcji) i wtórny (139); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-08-14; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji