Program „Rodzina 500+” to wsparcie polskich rodzin, z którego mogą skorzystać rodzice oraz opiekunowie prawni i opiekunowie faktyczni dzieci do 18. roku życia.
Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na kolejny okres, trwający od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r., należy złożyć wniosek. Od 1 lutego br. wnioski można składać przez portal Emp@tia, kanały bankowości elektronicznej lub przez portal PUE ZUS, a od 1 kwietnia 2021 r. drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Rodzic ubiegający się o świadczenie wychowawcze otrzyma na adres e-mail podany we wniosku informację o przyznaniu świadczenia.
Jeśli wnioskodawca złoży wniosek w okresie od 1 lutego 2021 r. do 30 czerwca 2021 r., świadczenie zostanie przyznane i wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2021 r. Natomiast złożenie wniosku po 30 czerwca 2021 r. spowoduje, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia nastąpi z wyrównaniem od miesiąca, w którym wniosek złożono.
Rodzice, którzy aktualnie pobierają świadczenie 500+ muszą złożyć nowy wniosek, jeśli chcą by pobieranie w kolejnym okresie było kontynuowane. Wnioski prawidłowo i terminowo złożone, czyli do końca czerwca br., będą gwarantowały przyznanie świadczenia 500+ na okres od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.
W przypadku rodziców, którym urodziło się dziecko, mają oni trzy miesiące od jego urodzenia na złożenie wniosku o świadczenie 500+. W sytuacji, gdy dziecko urodzi się przed 1 czerwca 2021 r., należy złożyć dwa wnioski: jeden na aktualnie trwający okres świadczeniowy, trwający do 31 maja 2021 r. oraz drugi, na kolejny okres, rozpoczynający się 1 czerwca 2021 r.
Dodatkowe wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie mogą otrzymać nie tylko rodzice i opiekunowie prawni dzieci, ale również rodziny zastępcze, placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego, socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego oraz rodzinne domy dziecka, regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne oraz interwencyjne ośrodki preadopcyjne.
W przypadku, gdy rodzice są po rozwodzie, świadczenie przysługuje temu z rodziców, który zamieszkuje z dzieckiem i je utrzymuje. Istnieje możliwość przyznania świadczenia wynoszącego połowę kwoty, czyli 250 zł , w przypadku pełnienia opieki naprzemiennej nad dzieckiem.
Świadczenie będzie wypłacane przelewem na konto podane we wniosku lub gotówką. Nie jest opodatkowane oraz nie jest liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń, takich jak: wsparcie pochodzące z pomocy społecznej, fundusz alimentacyjny, dodatki mieszkaniowe, a także stypendia dla uczniów i studentów. Jeżeli rodzinie przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze, tamtejszy organ informuje o tym fakcie właściwego wojewodę, a ten przekaże informacje do właściwej gminy. System ten eliminuje sytuacje jednoczesnego pobierania świadczeń w kilku krajach.
W Żorach 500+ wypłacane jest przez Dział Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, mieszczący się przy ul. Wodzisławskiej 1. Szczegółowe informacje dotyczące realizowanych świadczeń można uzyskać pod numerami telefonów: (32) 43 29 162, (32) 43 29 161.
Na plakacie: terminy oraz sposoby złożenia wniosku o świadczenie rodzinne "500+"