Niewielkie wgniecenia w karoserii samochodu powstają z różnych przyczyn. Najczęściej są wynikiem gradobicia, ale i drobnych kolizji parkingowych. Wówczas często nie wymagają wizyty u blacharza. A co z dużymi wgnieceniami? Jak sobie z nimi poradzić?
Jak usunąć niewielkie wgniecenie w aucie?
Usuwanie wgnieceń, które nie są duże i nie doszło w ich przypadku do uszkodzenia lakieru, nie wymaga wizyty u blacharza i lakiernika. Lepiej traktować to jako ostateczność, bowiem samochód po malowaniu traci na wartości. Do kogo się więc udać? Warto wybrać firmę, która specjalizuje się w tego typu pracach. Usuwanie wgnieceń powstałych podczas niewielkich kolizji zleć firmie wgniecenia.pl, która ma wiedzę i doświadczenie, a także dobrą opinię wśród klientów. Dzięki temu można mieć pewność, że po uszkodzeniu karoserii nie będzie śladu. Takie usuwanie wgnieceń bez lakierowania sprawia, że auto znowu wygląda jak nowe. Każde małe uszkodzenie karoserii da się naprawić w nieinwazyjny sposób. Wypychanie lub wyciąganie wgnieceń jest dzisiaj ratunkiem na wszelkie niewielkie szkody parkingowe.
Jak usunąć wgniecenie w samochodzie domowym sposobem?
Czy można samodzielnie usunąć wgniecenie w karoserii? Można się o to pokusić, ale tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy jest ono niewielkie i struktura lakieru nie została naruszona. Warto jednak wiedzieć, że usuwanie wgnieceń wymaga sporo precyzji. Domowe sposoby mogą nie zadziałać. Zdecydowanie lepiej jest, nawet na własną rękę, skorzystać z metod, jakie wybierają fachowcy. Możliwe jest usuwanie wgnieceń bez lakierowania w domu, ale sposobami profesjonalnymi. Mowa oczywiście o ich wyciąganiu i/lub wypychaniu. Do tego potrzebne są odpowiednie narzędzia.
Metoda masowania blachy polega na wypchnięciu wgnieceń za pomocą hebli i młotków z podbijakami. Robi się to tak długo, aż karoseria wróci do pierwotnego stanu. Najlepiej ta metoda usuwania wgnieceń sprawdza się w miejscach takich jak maska czy tylna klapa, ponieważ nie ma konieczności demontażu licznych elementów. Warto dobrze podświetlić miejsce, by zobaczyć, czy uzyskany efekt jest satysfakcjonujący.
Innym sposobem na domowe usuwanie niewielkich wgnieceń w aucie jest ich wyciąganie. Sprawdza się zwłaszcza tam, gdzie jest utrudniony dostęp od spodu. Jak wyciągnąć wgniecenia? W tym celu stosuje się klej i specjalne grzybki o różnej wielkości. Przykleja się je w miejscu wgniecenia. Po wyschnięciu kleju może okazać się, że wgniecenie jest już zmniejszone. Aby poprawić efekt, można jeszcze na główce grzybka zamocować wyciągarkę i dzięki dźwigni odkształcić blachę tak, jak należy. W celu dobrej korekty warto oświetlać miejsce dobrą lampą.
Jak usunąć duże wgniecenie w aucie?
Duże wgniecenia w karoserii samochodu wymagają niestety mocniejszego postępowania. Nie da się ich naprawić nieinwazyjnymi metodami – zarówno robiąc je samodzielnie, jak i zlecając profesjonalistom. Jeśli wgniecenie w aucie jest głębokie lub ma dużą powierzchnię, to auto należy oddać do blacharza. On przy pomocy szpachli zamaskuje dane miejsce. Po lakierowaniu często nie widać, gdzie na karoserii auta był problem.