Żorscy mundurowi traktują poważnie każde zgłoszenie dotyczące łamania praw zwierząt. Tak też się stało w przypadku medialnych informacji o bestialsko porzuconych kotach na terenie miasta. Przypominamy, iż człowiek winien jest zwierzęciu poszanowanie, ochronę i opiekę, a zwierzę to istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia.
Publikacja w mediach dotycząca niewłaściwego traktowania świeżo co urodzonych kotów miała miejsce na początku sierpnia br. To informacje, które wcześniej nie dotarły do żorskiej Policji, a zostały wyłącznie opublikowane w socjal mediach i prasie.
Po otrzymaniu sygnału o całej sytuacji, policjanci zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą, zajmujący się problematyką nieludzkiego traktowania zwierząt rozpoczęli działania zmierzające do ustalenia jej szczegółów.
W trakcie postępowania ustalili świadków zdarzenia oraz rzeczywisty jego przebieg. Jak się okazało koty, których dotyczyły medialne artykuły, zostały porzucone w kartonie obok koszy na śmieci na odpady selektywne w rejonie ogródków działkowych na osiedlu Pawlikowskiego. Zwierzęta te miały szczęście, iż zauważone zostały przez żorzankę, która usłyszała ich miauczenie i zabrała je do siebie. Następnie sześć kotów trafiło pod opiekę innej kobiety, która z dobroci serca je przygarnęła. Pomimo iż żorzanka nie zajmowała się już znalezionymi zwierzakami, to w trosce o ich los przekazywała specjalistyczny pokarm i zapewniła wizytę weterynaryjną. Koty zmarły po kilku tygodniach z niewyjaśnionych przyczyn.
To jednak niejedyna sytuacja, która miała miejsce na terenie miasta, którą zajmowali się żorscy mundurowi, gdyż na początku sierpnia policjanci otrzymali sygnał o martwych kotach leżących na jezdni w rejonie ulicy Folwareckiej. Pomimo szeregu czynności, w tym powołaniu biegłego z zakresu weterynarii, to nie udało się ustalić sprawcy, który je uśmiercił.
Pamiętajmy również, że humanitarne traktowanie zwierząt — to traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia i zapewniające mu opiekę i ochronę.
Jeśli posiadasz informacje o nieludzkim traktowaniu zwierząt poprzez m.in. ich torturowanie, zabijanie, przetrzymywanie w niewłaściwych warunkach, oraz oferowaniu do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem to skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Możesz również skorzystać z internetowego narzędzia
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
, za pośrednictwem którego istnieje możliwość wskazania obszaru, na którym m.in. uprawiane jest kłusownictwo, niszczona jest zieleń lub organizowana jest nielegalna wycinka drzew. Katalog zgłoszeń jest bardzo rozbudowany, dlatego zachęcamy, by skorzystać również z takiej formy przekazywania nam swoich podejrzeń o zabronionych czynach popełnianych przeciwko zwierzętom i środowisku.