Czy Mazury są atrakcyjnym miejscem do życia?

Mazury to turystyczny raj, który jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku dla wielu Polaków. Czy jest to jednak dobre miejsce do zamieszkania na stałe? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tej krainy i podejmij najlepszą dla siebie decyzję.

Mazury – charakterystyka obszaru

Mazury to kraina historyczno-geograficzna zlokalizowana w północno-wschodniej Polsce. Rozciąga się na powierzchni ok. 13 tys. km² i wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego. Najważniejsze ośrodki miejskie zlokalizowane na Mazurach to Mrągowo, Mikołajki, Kętrzyn i Giżycko. Mówiąc o regionie, najczęściej wspomina się o jego potencjale turystycznym oraz rozwijającej się infrastrukturze. Czy jest on jednak atrakcyjnym miejscem do zamieszkania? Na początek przeanalizujmy walory przyrodnicze, które przekładają się na piękne otoczenie i zdrowe powietrze.

Ukształtowanie terenu

Charakterystyczną cechą mazurskiego krajobrazu jest urozmaicona rzeźba terenu. Jest ona efektem działalności lodowca kontynentalnego, który nasuwał się na Mazury w plejstocenie. Dzięki temu możemy dziś podziwiać liczne wzgórza morenowe, ozy (np. Wielki Oz Mrągowski), pagórki i zagłębienia.

Jednym z największych skarbów Mazur są jeziora, które także posiadają pochodzenie polodowcowe. Jest ich ponad 2600 oraz zajmują ok. 7 proc. powierzchni regionu. Wśród nich są największe w Polsce słodkowodne zbiorniki, czyli jezioro Śniardwy (113,8 km²) i Mamry (104,9 km²). Region w pełni wykorzystuje swój wodny potencjał, czego najlepszym dowodem jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, czyli szlak żeglugowy o długości ponad 100 km w linii prostej.

Roślinność i świat zwierzęcy

Lasy porastają ok. 30 proc. powierzchni regionu. Są to gęste kompleksy leśne (przede wszystkim lasy sosnowo-świerkowe) o dziewiczym charakterze, a więc nietknięte działalnością człowieka. Warto wymienić choćby Puszczę Piską, Puszczę Borecką oraz Lasy Taborskie.

Fauna regionu jest tak samo bogata, jak flora. W lasach mają swoje siedliska m.in. łosie, bobry, jelenie, sarny, dziki i zające. Ptactwo, które tu spotkasz to z kolei np. głuszce, cietrzewie, orły przednie, dzięcioły, czaple oraz jastrzębie. W czystych wodach jezior i rzek żyją zaś takie gatunki ryb jak sieja, sum, szczupak, leszcz, okoń, węgorz i amur biały.

Obszary chronione

Ilość naturalnych skarbów występujących na Mazurach, powoduje że znajduje się tam wiele obszarów chronionych. Największy spośród nich jest Mazurski Park Krajobrazowy, zajmujący powierzchnię ponad 53 ha. Park powstał w 1977 r. w celu zachowania wartości malowniczego krajobrazu polodowcowego, bogatej fauny i flory oraz wartości kulturowych i historycznych Polski północno-wschodniej. W regionie znajduje się również ponad 100 rezerwatów (np. „Cisowy Jar” i „Czerwone Bagno”) oraz przeszło 1000 pomników przyrody (głównie drzew i głazów narzutowych).

Co robić na Mazurach – ciekawe propozycje

Jak wygląda codzienne życie na Mazurach? Swój wolny czas spędzisz tu na różne sposoby, realizując pasje oraz uprawiając ulubione aktywności. Świetnym pomysłem jest m.in.:

  • zwiedzanie okolicznych terenów rowerem, poruszając się np. Mazurską Pętlą Rowerową (szlak o długości ponad 300 km),
  • poznawanie lokalnej historii, odwiedzając muzea (np. Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Mrągowie) i zabytki (np. Twierdza Boyen w Giżycku i Wilczy Szaniec w Gierłoży),
  • jazda na nartach (wyciągi znajdziesz np. na Górze Czterech Wiatrów w Mrągowie).

Mieszkając na Mazurach, warto także spróbować swoich sił w sportach wodnych. Popularne jest tu choćby żeglarstwo i kajakarstwo.

Znajdź wymarzone mieszkanie na Mazurach

Walory przyrodnicze oraz ilość możliwości spędzenia czasu wolnego sprawiają, że Mazury są doskonałym miejscem do życia. Co z pracą? Region wciąż rozwija się gospodarczo, dlatego znalezienie dla siebie odpowiedniego zajęcia nie będzie problemem. Coraz popularniejsza staje się także praca zdalna, dzięki której możesz wykonywać obowiązki z dowolnego zakątka Polski.

Uważasz, że przeprowadzka na Mazury to dobry pomysł? W takim razie pora na znalezienie odpowiedniego lokum. Jeśli cenisz kameralne miejsca, które jednocześnie oferują wszelkie udogodnienia, świetną propozycją będą mieszkania w Mrągowie od Pratum. To komfortowe apartamenty zlokalizowane nad jeziorem, przy Górze Czterech Wiatrów. Zaprojektowano je w harmonii z naturą, a liczne tereny zielone pozwolą na ciągłe obcowanie z przyrodą. Zamieszkaj w Mrągowie i przekonaj się, jak wspaniałe są Mazury.