Wspaniały gest uczniów Zespołu Szkół  Ogólnokształcących w Żorach.

Po 92 latach od podpisania Deklaracji Podziwu i Przyjaźni złożyli swoje podpisy w geście podziękowania nawodowi Amerykańskiemu za pomoc w odzyskaniu niepodległości. W ten sposób historia ponownie zatoczyła koło. Karty z Deklaracją otrzyma Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie, Ambasada USA w Warszawie, a także Ośrodka Karta. 

My uczniowie Zespołu Szkół  Ogólnokształcących imienia Karola Miarki w Żorach  chcemy przypomnieć o wspaniałej inicjatywie młodzieży polskiej z 1927 roku - Deklaracji Podziwu                i Przyjaźni, za wsparcie jakiego udzieliły odradzającej się Polsce, Stany Zjednoczone.

Wyrazem tej wdzięczności były miliony podpisów złożone w specjalnych albumach przez pierwsze pokolenie młodzieży mogącej dorastać  już w niepodległej Polsce.

Jako rówieśnicy tamtej młodzieży i uczniowie tej samej szkoły uważamy, że inicjatywa ta nie straciła nic ze swojej aktualności i aby to potwierdzić składamy nasze podpisy pod tą historyczną deklaracją.

Deklaracja była dokumentem, który w 1926 roku podpisało 5,5 miliona polskich obywateli (było 

to ponad 20% ówczesnej populacji!). Te działanie było niesamowitym wyrazem wdzięczności za wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych dla Polski po zakończeniu I Wojny Światowej. Historycy nazywają ten dokument „najdłuższym listem miłosnym od jednego narodu do drugiego”.

111 tomowy dokument, bogato zdobiony ilustracjami wykonanymi przez polskich artystów, doręczono na ręce prezydenta Calvina Coolidge’a w 150. rocznicę niepodległości USA. Deklarację podpisali także najważniejsi przedstawiciele polskiego rządu: Prezydent Ignacy Mościcki oraz marszałek Józef Piłsudski.