Dzięki Programowi Kompleksowej Rehabilitacji osoby nieaktywne zawodowo mogą znaleźć pracę adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia. Jego celem jest aktywizacja zawodowa osób, które w wyniku choroby bądź wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub – ze względów zdrowotnych – nigdy nie pracowały, a chcą spróbować.

Uczestnicy Programu Kompleksowej Rehabilitacji, mogą liczyć na pomoc wykwalifikowanych specjalistów. Doradcy zawodowi służą pomocą w wyborze i nauce nowego zawodu, pośrednicy pracy pomogą w znalezieniu pracy lub rozpoczęciu działalności gospodarczej, a o poprawę stanu zdrowia zadbają lekarze specjaliści, fizjoterapeuci oraz terapeuci zajęciowi.

Średni czas trwania kompleksowej rehabilitacji oszacowano na 9 miesięcy, jednak zależeć on będzie od indywidualnych potrzeb uczestnika. Główną rolę odgrywać będą szkolenia zawodowe – konkretnie przygotowujące już do podjęcia pracy. Będą prowadzone warsztaty poszukiwania pracy, szkolenia językowe i komputerowe. Dla każdego uczestnika przewidziano minimum 400 godzin szkoleń. Kończyć się one będą egzaminem i przyznaniem certyfikatu.

Ośrodki, w których będzie realizowana kompleksowa rehabilitacja, znajdują się w obiektach dysponujących odpowiednią infrastrukturą do prowadzenia rehabilitacji medycznej – są dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. W województwie śląskim jest to ośrodek w Ustroniu. Pozostałe ośrodki znajdują się w województwach: lubelskim, mazowieckim oraz wielkopolskim.

Szczegółowych informacji na temat programu udziela Ambasador Projektu, Joanna Sobik tel. 733 440 133. Partnerami projektu realizowanego przez PFRON są ZUS i CIOP.