MOK Żory: Wystawa obrazów i grafik Garetha Williamsa

3 min czytania
MOK Żory: Wystawa obrazów i grafik Garetha Williamsa

Długo oczekiwana wystawa obrazów i grafik lektora Tower School of English Gareth Williams.
Wydarzenie w ramach VI Festiwalu Muzyki Alternatywnej Alternatywy 4”
Gareth skomponuje również specjalną muzykę ilustrującą jego prace.
Będzie to impreza w iście londyńskim stylu. Po raz pierwszy w Żorach.
Wystawę będzie można oglądać do 16 grudnia.

Gareth urodził się w 1966 roku w Bolton w północno-zachodniej Anglii, mieście położonym między Manchesterem a Liverpoolem. W wieku 17 lat wyjechał na Oxford University, aby uczyć się języka angielskiego i literatury, i mieszkał tam jeszcze przez trzy lata po ukończeniu studiów. Podczas nauki języka angielskiego (w tym anglosaskiego i tzw. średniego angielskiego) studiował także sztukę (specjalizując się w grafice) w Ruskin School of Art na wydziale sztuki Uniwersytetu Oksfordzkiego. W tym czasie stworzył plakaty do licznych produkcji teatralnych, operowych i komediowych, a także wystawił własne rysunki, obrazy i grafiki w Lady Margaret Hall (uczelnia wchodząca w skład Oxfordu, pierwsza uczelnia oksfordzka dla kobiet), gdzie Gareth był także zaangażowany w liczne przedstawienia i komedie, poprzez pisanie, reżyserowanie i występy na festiwalu w Edynburgu 1988-1990. Z komediowym show Oxford Revue Thrash” podróżował po Wielkiej Brytanii.

W latach 19881998 Gareth pracował w Tokio jako ilustrator i konsultant językowy przy tworzeniu szeregu książek uczących japońskich studentów języka angielskiego. W latach 1989-1990 pracował także jako grafik komputerowy i animator w Empire Games w Oxford Digital Enterprises.

W 1990 roku Gareth przeniósł się do Londynu, aby pracować dla BBC jako twórca komedii radiowych i scenarzysta. Pracując Jako pisarz dla radia i telewizji, zdobył kilka nagród New York Radio Awards. Zaczął także pracować jako autor scenariuszy, filmów i animacji. W tym czasie kontynuował pracę nad własną sztuką i muzyką.
Pod koniec lat 90. Gareth przeprowadził się do Dublina w Irlandii, gdzie pracował przy wielu produkcjach animowanych, po czym został dyrektorem naczelnym i dyrektorem wykonawczym głównej dużej koprodukcji animowanej w Europie pod nazwą Fairytaler”. Był to serial telewizyjny (27 półgodzinnych odcinków), z których każdy był adaptacją baśni Hansa Christiana Andersena. Serię tę pokazano w całej Europie i dubbingowano na wszystkie główne języki europejskie, w tym polski. Serial był znany w Polsce jako Pan Andersen Opowiada” i zdobył wiele nagród, w tym nagrodę Intermedia Globe Gold Award 2003 oraz Medal za Zasługi dla Literatury Duńskiej 2005. Kolejny film animowany, nad którym pracował Gareth, A Fairy Wind”, wszedł jako reprezentant Irlandii na Festival Filmowy w Berlinie w 2006 roku. W tym czasie Gareth grał także na gitarze głównej w bardzo głośnym dublińskim zespole rockowym Neurophone, grając koncerty i nagrywając album, i kontynuował pracę nad własną sztuką.

Około 2007 r. Gareth przeprowadził się z powrotem do Londynu, gdzie zaczął uczyć angielskiego i kontynuował pracę w telewizji, filmie i muzyce. Grał w kilku innych zespołach rockowych, produkował plakaty i okładki albumów, w szczególności dla Mediaeval Baebes, grupy kobiet, które specjalizują się w śpiewie w języku środkowym angielskim i łacinie. Gareth ściśle współpracuje z tym zespołem od wczesnych lat 90. jako artysta, tłumacz (i od czasu do czasu piosenkarz). W 2011 r. Gareth był scenarzystą w filmie hip-hopowego artysty, rapera Plan B pt. Ill Manors”. Był to osadzony w przestrzeni miejskiej pełnometrażowy, musicalowy dramat i kryminał, mówiący o szacunku i sztuce przetrwania na ulicy.

Gareth przeprowadził się do Polski w 2013 roku i zaczął uczyć angielskiego w Tower School w Żorach. Nadal tworzy sztukę i muzykę, a tego lata wrócił do Irlandii, aby zagrać koncerty i nagrać album z nową muzyką ze swoim starym zespołem Neurophone.

Wernisaż sponsoruje Tower School of English Dziękujemy!

Miejski Ośrodek Kultury w Żorach,

mok.zory.pl/aktualnosc-1109-wystawa_obrazow_i_grafik_garetha.html

Autor: krystian