Schronienie, ciepłe posiłki, odzież, czy pomoc w załatwieniu spraw urzędowych to tylko niektóre formy wsparcia oferowane przez pomoc społeczną dla osób dotkniętych problemem bezdomności. Ruszyły właśnie wspólne kontrole policjantów i pracowników socjalnych w miejscach koczowania pozbawionych dachu nad głową. Ich celem jest nie tylko sprawdzenie warunków w jakich żyją bezdomni, ale i nakłonienie do skorzystania z pomocy.

Policjanci wraz z pracownikiem socjalnym zajmującym się problemem bezdomności w mieście Żory odwiedzają miejsca, w których koczują bezdomni. Pustostany, pola, altany, czy klatki schodowe to tylko niektóre z tych punktów, w jakich mimo odczuwalnych już spadków temperatury, przebywają osoby pozbawione dachu nad głową. Każda z wizyt przebiega podobnie. Mundurowi potwierdzają tożsamość osób, sprawdzają, czy nie są poszukiwane, a następnie przedstawiają ofertę pomocy.

Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna,

całodobowa infolinia

, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć

na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem

Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie "Bezdomność". (Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997).