Doradztwo finansowe - co warto wiedzieć?

Rosnąca zamożność i niewielkie różnice między produktami finansowymi sprawia, że usługi doradców finansowych cieszą się coraz większą popularnością. Należy jednak mieć świadomość w czym może pomóc doradca finansowy oraz czego nie powinien robić. Warto również wiedzieć co świadczy o wysokiej jakości doradcy finansowego.

Doradca finansowy - podstawowe informacje

Doradcą finansowym powinien być wszechstronnie, holistycznie wykształcony specjalista. Jego zadaniem jest kompleksowo dbać o bezpieczeństwo majątku i bezpieczeństwo finansowe. Powinien on właściwie identyfikować aspiracje i potrzeby klienta w celu doboru najwłaściwszych produktów finansowych. Ponadto doradca finansowy musi pomóc w realizacji celów finansowych przez zapewnienie płynności.

Certified Financial Planner Board of Standards słusznie wskazuje na zasadę 4E w doradztwie finansowym. Jest to: Education, Examination, Ethics, Experience. Oznacza to, że doradca finansowy powinien mieć odpowiedni poziom wykształcenia połączony z doświadczeniem. Kluczowe jest również badanie jakości jego usług i zapewnienie odpowiedniej etyki.

Istotnym elementem pracy doradcy finansowego jest opracowanie planu finansowego. Powinien on pomagać w zarządzaniu kapitałem aby pomógł on osiągnąć cele życiowe. Ważna w tym kontekście jest nie tylko identyfikacja pragnień klienta, ale też uwzględnienie zmieniających się potrzeb czy nawet relacji z instytucjami finansowymi. Ważne okazuje się również odpowiednie umiejscowienie planu finansowego w kontekście zmienności otoczenia krajowego i międzynarodowego. Oznacza to, że plan powinien uwzględniać również kwestie społeczne, technologiczne czy polityczno-regulacyjne.

Złe praktyki doradców finansowych

Absolutnie doradca finansowy nie może być identyfikowany jako pośrednik finansowy. To oznacza, że powinien on obiektywnie wybierać produkty finansowe. Innymi słowy, nie powinien sugerować tych produktów z których będzie otrzymywał wyższą prowizję. Doradca finansowy nie powinien również wykorzystywać niewiedzy klientów. W konsekwencji powinien on jak najprzystępniej (ale bez uproszczeń i niedopowiedzeń) przedstawić istotę produktów finansowych oraz ich ryzyka.

Więcej informacji: Doradztwo kredytowe Warszawa - zobacz ofertę profesjonalnych doradców finansowych - zobacz więcej.

Należy mieć świadomość, że jeśli będziemy chcieli liczyć na pełny obiektywizm to powinniśmy liczyć się z odpłatnością usług doradcy finansowego. Prowizja od sprzedaży jest często niewspółmierna z czasem pracy a przygotowanie planu finansowego to często kilka dni ciągłej pracy. Niektórzy doradcy nawet deklarują, że nie otrzymują prowizji od sprzedaży. Jeśli jest to prawda, to dodatkowo świadczy to o rzetelności.

Certyfikacja doradców finansowych

Wysokiej jakości doradcy finansowi powinni posiadać certyfikat międzynarodowej instytucji. Dobrym przykładem jest certyfikat wydawany przez Europejską Federację Doradców Finansowych i ich krajowy oddział: EFFP Polska. Certyfikaty mają 3 stopnie, ale już najniższy jest świadczy o rzetelności i wiedzy doradcy. Warto mieć świadomość, że ten certyfikat uwzględnia europejskie i krajowe prawodawstwo.

Jednak najbardziej cenionym i prestiżowym certyfikatem jest CFA - Chartered Financial Analyst. Twórcami certyfikacji był m.in. Warren Buffett. Egzaminy przeprowadzone są w języku angielskim. Uwzględnia on kwestie związane z bankowością, doradztwem inwestycyjnym a nawet instrumentami pochodnymi.