Henryk Szołtysek opowiada w Żorach o Ślązakach w kampanii włoskiej

2 min czytania
Henryk Szołtysek opowiada w Żorach o Ślązakach w kampanii włoskiej

1 października 2025 o godzinie 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach spotkanie z autorem książki Po obu stronach frontu — opowieść o losach Ślązaków walczących we Włoszech i rejestrze ponad 700 nazwisk.

  • Przyjdź do biblioteki w Żorach i posłuchaj świadectw historii
  • Posłuchaj o żołnierzach z ziemi rybnickiej i zobacz rejestr ponad 700 nazwisk
  • Spotkaj świadków i zapisz się na wydarzenie

Przyjdź do biblioteki w Żorach i posłuchaj świadectw historii

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach zaprasza na spotkanie autorskie poświęcone pamięci Ślązaków, którzy walczyli w kampanii włoskiej w latach 1943–1945. Gościem specjalnym będzie badacz historii Henryk Szołtysek, współautor książki Po obu stronach frontu, napisanej wspólnie z bratem Wiktorem Szołtyskim. Wydarzenie odbędzie się 1 października 2025 roku o godzinie 18:00 w siedzibie biblioteki.

Posłuchaj o żołnierzach z ziemi rybnickiej i zobacz rejestr ponad 700 nazwisk

Tematem spotkania będzie udział Ślązaków z ziemi rybnickiej w kampanii włoskiej, w kontekście 80. rocznicy wyzwolenia Bolonii. Henryk Szołtysek przedstawi kulisy powstania rejestru żołnierzy z tego regionu walczących we Włoszech w ramach 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa — obecnie obejmuje on ponad 700 nazwisk. Uczestnicy usłyszą sylwetki wybranych żołnierzy związanych z ziemią rybnicko-żorską oraz refleksje dotyczące ich losów.

Spotkaj świadków i zapisz się na wydarzenie

W spotkaniu weźmie też udział Teresa Nowak, córka jednego z żołnierzy walczących u boku generała Andersa, co nada wydarzeniu osobisty i poruszający wymiar. Wstęp jest bezpłatny, lecz liczba miejsc jest ograniczona — obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmowane są w Informacji-Recepcji biblioteki osobiście, telefonicznie pod numerami 32 43 44 584 i 32 43 43 197 (wew. 20) oraz mailowo na adres [email protected]. Udział w wydarzeniu oznacza zgodę na publikację wizerunku w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej biblioteki.

Spotkanie to okazja do rozmowy z pasjonatem historii, który dokumentuje dzieje regionu i przypomina o wyborach oraz tragediach ludzi postawionych przez wojnę w dramatycznych okolicznościach.

na podstawie: Urząd Miasta Żory.

Autor: krystian