Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żory

Co to jest kinesiotaping

Czym jest kinesiotaping? Z pewnością taki zabieg warto przeprowadzić w doświadczonej placówce jaką jest Nowa Ortopedia. Jest to naklejanie plastrów elastycznych w celu ułatwienia i przyspieszenia zabiegów rehabilitacyjnych. Czym w zasadzie są tego typu plastry i jakie są wskazania do ich stosowania?

Czym są plastry elastyczne i w jakim celu się je stosuje?

Plastry elastyczne, inaczej nazywane dynamicznymi są wykonane z bawełny odznaczającej się wysoką jakością. Do bawełny dodawana jest lycyra oraz klej medyczny. Grubość, ciężar oraz rozciągliwość plastra powinny być jak najbardziej zbliżone do parametrów, jakie posiada ludzka skóra. Plaster tego typu oprócz bycia elastycznym jest także wodoodporny, przepuszczalny oraz hipoalergiczny. Nie należy plastra nasycać jakimkolwiek lekiem czy olejkiem. Plastry tego typu są doskonałą alternatywą dla bardziej sztywnych taśm, które obecnie na szczęście są coraz rzadziej stosowane. Plastry te występują w szerokości od około 3 cm do 10 cm. Możliwe jest zastosowanie gąbki podkładowej oraz specjalnej pianki, która może wypełnić zagłębienia w skórze.

Wskazania do stosowania plastrów elastycznych

Osoby, które mogą zastosować plastry tego typu, to osoby u których występują dolegliwości bólowe w mięśniach lub w układzie mięśniowo-szkieletowym. Mogą to być bóle w takich miejscach jak kręgosłup, kolana, barki, ścięgna, nadgarstki, ostrogi piętowe. Wkazane jest zastosowanie plastrów elastycznych tkże po urazach, czyli w przypadku leczenia skręceń, zwichnięć, niestabilności stawowych, obrzęków, czy innych urazów tego typu. Plastry są w stanie skutecznie przyspieszyć procesy gojenia się i zdrowienia organizmu. Stosuje się je także po operacjach i powstałych w skutek nich blizn. Osobą umieszczającą plastry na ciele pacjenta zwykle jest fizjoterapeuta, który może przykleić plastry zarówno na NFZ jak i w gabinecie prywatnym. Dobrze jest łączyć terapię plastrami wraz z ćwiczeniami zaleconymi przez fizjoterapeutę lub z masażami.