Niewątpliwie podstawowym elementem większości kominków domowych jest ich wkład, w którym znajduje się palenisko. Jak się okazuje - nie we wszystkich kominkach zdecydowano się na takie rozwiązanie. Wyjątkiem jest na przykład kominek otwarty, w którym palenisko jest widoczne. W takim rozwiązaniu większość uzyskanego ciepła wydostaje się poprzez komin na zewnątrz, a jedynie 20% ciepła rozprzestrzenia się po wnętrzu naszego domu. Jak widać taka forma grzewcza jest niewydajna, dlatego kominek otwarty pełni funkcję bardziej estetyczną, aniżeli grzewczą. Czym zatem charakteryzują się popularne wkłady kominkowe? Postaramy się wyjaśnić tę kwestię w tym właśnie artykule.

Funkcja wkładu

Wkłady kominka rozróżniamy przede wszystkim (ale nie tylko) ze względu na ich funkcję. Do dyspozycji mamy takie rozwiązania jak wkład kominkowy powietrzny, z płaszczem wodnym czy wkład gazowy. Wkład powietrzny jest najbardziej popularnym wyborem jeżeli chodzi o kominki domowe. Nic dziwnego, gdyż jest to najbardziej wydajne rozwiązanie jeżeli chodzi o rozprowadzania ciepła z paleniska po całym mieszkaniem. Wkład z płaszczem wodnym jest nieco bardziej zaawansowanym rozwiązaniem. Tutaj woda podgrzewana jest w płaszczu wodnym, a następnie rozprowadzane po całym mieszkaniu do kaloryferów. Poza tym w tym przypadku uzyskujemy również ciepłą wodę użytkową, co pozwala na całkowite zastąpienie naszego dotychczasowego systemu grzewczego. Ostatnim rodzajem jest wkład gazowy. Pełni on funkcję tylko i wyłączne dekoracyjną, gdyż nie dochodzi tutaj do żadnego spalania paliwa. Nie da się nim również ogrzać całego mieszkania - sprawdza się raczej w niewielkich pomieszczeniach.

 Czym charakteryzują się wkłady kominkowe

Podział ze względu na materiał wykonania

Tutaj rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje wkładu kominka - stalowe i żeliwne.

Wkład stalowy jest bardziej lekki, dzięki czemu świetnie sprawdza się w swojej funkcji estetycznej. Pasuje do wielu wnętrz, nawet tych bardziej nowoczesnych. Ma on jednak swoje wady. Posiada nieco słabsze wartości akumulacyjne ciepła, przez co nagrzewa się szybko, ale równie szybko ciepło oddaje. Przez to jesteśmy zmuszeni do częstszego dokładania opału do paleniska.

Wkład żeliwny jest cięższą wersją, która nie we wszystkich wnętrzach będzie idealnie komponowała się z otoczeniem. Żeliwo posiada jednak zdecydowanie lepsze właściwości grzewcze od stali. Nagrzany materiał dużo dłużej oddaje ciepło do otoczenia, co sprawia, że nawet na długo po wypaleniu opału będziemy odczuwać przyjemne ciepło w pomieszczeniu. Jest on jednak zdecydowanie mniej estetyczny, dlatego sprawdza się tylko i wyłącznie w konkretnych, bardziej tradycyjnych wnętrzach. Tu dostępne są bardzo dobrej jakości kominki na dolnym śląsku https://www.komineczki.com.pl/

Moc wkładu kominkowego

Wkłady kominkowe charakteryzują się również swoją mocą grzewczą. Wyliczenie dokładnej mocy grzewczej jakiej potrzebujemy jest niezwykle trudne. Zależy od wielu czynników takich jak usytuowanie domu czy mieszkania, wielkość pomieszczeń czy nasłonecznienie. Dokładne wyliczenie tego parametru lepiej będzie zostawić odpowiednim, doświadczonym fachowcom.