11 maja już po raz 321 świętujmy wspólnie Święto Ogniowe. Uliczkami Starówki ponownie przejdzie uroczysta procesja rozświetlona blaskiem płonących pochodni. W związku z biegiem wyłączona z ruchu zostanie jego trasa, przebiegająca ulicami: Klimka, Męczenników Oświęcimskich, Szeptyckiego, Moniuszki, Górne Przedmieście, Aleja Wojska Polskiego, Aleja Niepodległości, Wodzisławska, Boryńska, Aleja Jana Pawła II, Bałdyka i Bramkową – zgodnie z załączoną mapą.

Dzisiaj w Żorach będziemy obchodzili Święto Ogniowe. I tym razem nad bezpieczeństwem czuwać będą żorscy mundurowi. Dodatkowymi atrakcjami będzie koncert znanej wokalistki oraz X Żorski Bieg Ogniowy.
Genezą Święta Ogniowego jest tragiczny w skutkach pożar z 11 maja 1702 roku, który strawił znaczną część Żor. Od tego czasu, co roku uliczkami żorskiej Starówki przechodzi tradycyjna procesja, rozświetlająca miasto blaskiem płonących pochodni. Tegoroczne obchody rozpoczną się w czwartek, 11 maja o godz. 17:30, który zapoczątkuje apel strażacki na żorskim Rynku, a następnie godz. 19:30 odbędzie się uroczysta msza w kościele pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach, po której nastąpi procesja uliczkami starówki.
Pełny wrażeń wieczór zakończy jubileuszowy, 10. Żorski Bieg Ogniowy. Setki biegaczy ponownie przemierzą liczącą 5 km trasę, biegnącą uliczkami Starówki i rozświetloną pochodniami. Rozpoczęcie rywalizacji o godz. 22:30 – start i meta na ul. Klimka (po zakończonym koncercie, który rozpoczyna się o godz. 21:00). Organizatorami wydarzenia są Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach oraz Klub HRmax Żory.

Przypominamy, że w związku z biegiem wyłączona z ruchu zostanie jego trasa, przebiegająca ulicami: Klimka, Męczenników Oświęcimskich, Szeptyckiego, Moniuszki, Górne Przedmieście, Aleja Wojska Polskiego, Aleja Niepodległości, Wodzisławska, Boryńska, Aleja Jana Pawła II, Bałdyka i Bramkową.


W imieniu organizatorów bardzo prosimy osoby, które po zakończeniu procesji lub koncertu będą chciały wyjechać samochodem, o zaparkowanie poza trasą biegu – najlepiej na jednym z parkingów zaznaczonych na mapie. W przeciwnym wypadku wyjazd będzie możliwy dopiero po zakończeniu biegu tj. około godz. 23:30.