Z uczniami Zespołu Szkół Społecznych im. Wspólnej Europy w Żorach spotkali się żorscy policjanci. Wśród prelegentów znalazł się absolwent szkoły, który od dwóch lat służy w żorskiej komendzie Policji. Przypominali o zagrożeniach czyhających na młodzież w życiu codziennym i cyberświecie.
Na zaproszenie Dyrekcji Zespołu Szkół Społecznych im. Wspólnej Europy w Żorach przy ulicy Fabrycznej odpowiedzieli żorscy mundurowi. Spotkanie to poświęcili przede wszystkim zagrożeniom w życiu codziennym, cyberświecie i sposobom właściwego reagowania na nie.
Wśród przedstawicieli żorskiej komendy Policji znalazł się absolwent szkoły — starszy posterunkowy Radosław Frysz. Policjant ten od dwóch lat pracuje na rzecz bezpieczeństwa Żor i jego mieszkańców. Mundurowi przedstawili młodzieży aspekty pracy w policyjnym mundurze, a także warunkom rekrutacji, jakie stawiane są kandydatom. Wykorzystując cyfrowe technologie, zostawiamy tak zwane „ślady cyfrowe” - informację na nasz temat, na temat naszych upodobań i preferencji, naszego charakteru, temperamentu, różnych świadomych i nieświadomych potrzeb, ślady, które mogą być wykorzystane niezgodnie z prawem bez naszej zgody i wiedzy. Mundurowi zwrócili również uwagę na uzależnienia behawioralne, które związane są z nadużywaniem m.in. smartfonów.
Według raportu Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa na początku listy 15 najważniejszych cyberzagrożeń dominują ataki typu malware, ataki poprzez strony internetowe, phishing, spam oraz ataki typu DDoS. Na dalszych miejscach znalazły się ataki wymagające większego zaangażowania cyberprzestępców jak włamania do baz danych czy cyberszpiegostwo. Pokazuje to, że cyberprzestępcy najchętniej stosują ataki proste, lecz na masową skalę, licząc na brak doświadczenia internautów.
Poniżej przedstawiamy pełną listę 15 najważniejszych cyberzagrozeń:
- Złośliwe oprogramowania (malware)
- Ataki z wykorzystaniem złośliwego kodu na stronach internetowych
- Phishing, czyli bezpośrednie wyłudzanie poufnych informacji lub za pomocą złośliwego oprogramowania
- Ataki na aplikacje internetowe
- SPAM – niechciana korespondencja
- Ataki DDoS – czyli blokowanie dostępu do usług poprzez sztuczne generowanie wzmożonego ruchu
- Kradzież tożsamości
- Naruszenie poufności, integralności lub dostępności danych
- Zagrożenia wewnętrzne powodowane przez pracowników
- Botnet-y – sieci komputerów przejętych przez przestępców
- Ingerencja fizyczna, uszkodzenia oraz kradzież
- Wyciek danych
- Ataki ransomware w celu wyłudzenia okupu za odszyfrowanie lub nieujawnianie wykradzionych danych
- Cyberszpiegostwo
- Kradzież kryptowalut (cryptojacking)
Zachęcamy również do zapoznania się z poradnikiem dotyczącym
cyberzagrożeń
, a takżeaktualnościami
związanymi z doborem do służby.