Urząd Miasta: Osiedle Gwarków zmieni się nie do poznania - z kopalni w zieloną przyszłość
Z dawnej kopalni w sercu miasta wyrośnie zielona oaza nowoczesności. Urząd Miasta zapowiada spektakularną transformację, która nie tylko odmieni oblicze osiedla Gwarków, ale stanie się również impulsem dla całej lokalnej społeczności.
  1. Planowana transformacja terenów po byłej kopalni w centrum badawczo-rozwojowe.
  2. Projekt obejmie uprawy roślin i hodowlę zwierząt wodnych, stawiając na ekologię i innowacje.
  3. Dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 102,6 mln zł podkreśla znaczenie i skalę przedsięwzięcia.
  4. Stworzenie Centrum Rozwoju Innowacji oraz Centrum Innowacyjnego Rolnictwa ma na celu edukację i rozwój nowych kompetencji zawodowych.

Wizja przyszłości, która jeszcze do niedawna wydawała się odległa, teraz nabiera realnych kształtów. Tereny, które niegdyś były świadkami ciężkiej pracy górniczej, teraz mają szansę stać się symbolem postępu i zrównoważonego rozwoju. Prezydent Miasta, Waldemar Socha, podkreśla, że projekt „Zielony impuls dla Kopalni Wiedzy i Kompetencji” to nie tylko szansa na stworzenie nowych miejsc pracy, ale również inwestycja w przyszłość i edukację mieszkańców.

W ramach planowanej transformacji powstanie Centrum Rozwoju Innowacji (CRI), które będzie sercem naukowej i praktycznej eksploracji w dziedzinach aquaponiki, hydroponiki oraz aquakultury. CRI będzie współpracować z naukowcami i inżynierami, by rozwijać technologie przyjazne dla środowiska. „W ten sposób nie tylko stworzymy w mieście atrakcyjne miejsca pracy, ale i przygotujemy potrzebną kadrę. To inwestycja w przyszłość Żor i ich mieszkańców” – mówi Waldemar Socha.

Projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem na arenie międzynarodowej, co potwierdza jego wybór do udziału w unijnym programie dotyczącym nowoczesnego rolnictwa. Dodatkowo, duże dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w wysokości aż 102,6 mln zł świadczy o znaczeniu inicjatywy dla regionu i całej Unii Europejskiej.

Drugim filarem projektu jest stworzenie Centrum Innowacyjnego Rolnictwa, które zajmie się wsparciem przedsiębiorstw w adaptacji do nowych warunków gospodarczych i ekologicznych. Centrum pomoże firmom w odchodzeniu od gospodarki opartej na węglu i sprostaniu wyzwaniom zmian klimatycznych. To wszystko w budynku po byłej stołówce kopalni, który zostanie odnowiony i zaadaptowany na potrzeby projektu.

Transformacja nie ograniczy się jednak tylko do aspektów gospodarczych i ekologicznych. W planach jest również rewitalizacja przestrzeni mieszkaniowej. „Wierzę, że miejskie inwestycje na tak dużą skalę tchną nowe życie w osiedle Gwarków i sprawią, że ta część miasta stanie się jedną z wizytówek naszego miasta” – podkreśla Prezydent Miasta. Całość inwestycji ma być gotowa do 2027 roku, co czyni najbliższe lata kluczowymi dla przyszłości i oblicza miasta.


Na podst. Urząd Miasta