W obliczu nadchodzących wyborów samorządowych, nasze miasto rozkwita kolorową mozaiką banerów i plakatów wyborczych. Nie wszyscy jednak podchodzą do tej kwestii z należytym szacunkiem, narażając się na konsekwencje prawne. Również i umieszczanie tych materiałów wymaga przestrzegania określonych zasad.
- Uszkadzanie lub niewłaściwe umieszczanie materiałów wyborczych może prowadzić do sankcji prawnych.
- Plakaty i banery wyborcze powinny być instalowane z poszanowaniem bezpieczeństwa i prywatności.
- Zasady dotyczące umieszczania i ochrony materiałów wyborczych określa Kodeks Wyborczy.
- Agitacja wyborcza ma swoje granice, a edukacja obywatelska w szkołach nie jest jej uznawana.
Niech nikogo nie zmyli karnawał kolorów i hasła rozbrzmiewające na ulicach naszego miasta. Za fasadą wyborczych obietnic kryje się rygor prawny, którego lekceważenie może skutkować poważnymi konsekwencjami. Niszczenie czy zakrywanie plakatów nie jest tylko wyrazem braku szacunku dla pracy komitetów wyborczych, ale także działaniem penalizowanym przez prawo. Warto przypomnieć, że każdy plakat, baner czy ulotka wyborcza powinna znaleźć swoje miejsce w przestrzeni publicznej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Według Kodeksu Wyborczego, nieodpowiednie umieszczenie materiałów wyborczych może stanowić zagrożenie nie tylko dla estetyki, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa publicznego. Czy to na ścianach budynków, wiaduktach, czy przy drogach – wszędzie tam, gdzie materiały te mogą wpłynąć na bezpieczeństwo ludzi lub mienia, ich obecność musi zostać skrupulatnie przemyślana.
Z kolei, co do zasad agitacji wyborczej, Kodeks Wyborczy jasno określa granice. Warto podkreślić, że działania edukacyjne prowadzone w szkołach, mające na celu podniesienie świadomości obywatelskiej wśród młodzieży, nie mieszczą się w ramach agitacji. To ważny element kształtowania świadomego społeczeństwa, przygotowanego do udziału w demokratycznym procesie wyborczym.
Na koniec, przypominamy, że zgodnie z art. 67 § 1 Kodeksu Wykroczeń, "Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny". Niech to będzie przestrogą dla tych, którzy rozważają zniszczenie wyborczego plakatu. Warto pamiętać o tym, że zaangażowanie w proces wyborczy powinno opierać się na zasadach szacunku i odpowiedzialności.
Wg inf z: UM Żory