Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żory

Poddasza mają swój urok, jednak ich wadą jest to, że są latem ich wnętrza osiągają bardzo wysokie temperatury, przez co użytkowanie ich traci swój urok. Dobrym rozwiązaniem tego problemu są rolety dachowe, które pozwalają dostosować poziom nasłonecznienia pomieszczenia do naszych potrzeb. Warto wiedzieć, czym dokładnie są zasłony dachowe oraz jak dobrać odpowiednie dla naszych okien.

Rolety dachowe – co to jest?

Rolety dachowe to system zasłonowy montowany po wewnętrznej i zewnętrznej stronie okien pochylonych pod pewnym kątem i usytuowanych bezpośredni na połaci. Zasłony wewnętrzne pozwalają regulować poziom światła dostającego się przez okna do pomieszczenia, stanowią również niekiedy piękny element ozdobny wystroju wnętrz. Rolety dachowe sprawdzają się tam, gdzie zawodzą tradycyjne żaluzje i rolety, ponieważ posiadają specjalny system sprężynowy, który sprawia, że tkanina przylega trwale i solidnie do okna. Zasłony dachowe są również projektowane w specjalny sposób, który umożliwia swobodny dostęp do klamek (okna dachowe są otwierane inaczej, aniżeli zwykłe okiennice). Normalna zasłona nieposiadająca tego typu mechanizmu nie spełniałaby prawidłowo swojej funkcji użytkowej, ponieważ tkanina zwyczajnie zwisałaby w dół.

Jak dobrać rolety dachowe?

Wyróżniamy wewnętrzne oraz zewnętrzne rolety dachowe. Te montowane w środku pomieszczeń zainteresują każdego, kto ceni sobie dekoracyjny potencjał zasłon przy jednoczesnej ochronie przed słońcem. Zewnętrzne zaś sprawdzą się dobrze w przypadku ludzi, którym zależy przede wszystkim na ich fukncji użytkowej i wymagają nieco więcej.

Jeśli chodzi o rolety dachowe, najpopularniejsze są trzy ich rodzaje - aluminiowe, tkaninowe oraz plisowane.

  • Rolety (żaluzje) aluminiowe

Składają się na nie blaszki zamieszczone jedna pod drugą, zwane inaczej lamelami. Ich relacja jakości do ceny jest bardzo korzystna dla kupującego, co jest dużą zaletą, jak również fakt, że są niezwykle proste w użytkowaniu i dzięki nim możemy dostosowywać do bieżących potrzeb ilość promieni słonecznych przenikających do wnętrza pomieszczenia. Aluminium to lekki i wytrzymały materiał, który nie blaknie pod wpływem działania promieni słonecznych i łatwo się czyści.

  • Rolety tkaninowe dachowe

Tkaniny użyte w procesie produkcji sprawiają, że te rolety stanowią ładną ozdobę wnętrza, nadając mu ciepłego klimatu. Zasłony wykonane z litego płótna, które posiadają konstrukcję montażową oraz sterującą, dobrze pasują do niestandardowych okiennic i nadają się do zamieszczenia na dowolnych grzymsach. Mechanizm sprężynowy sprawia natomiast, że napięcie tkaniny oraz jej przyczepność do okna są takie same pod każdym kątem, więc możemy otwierać okno bez składania arkusza tkaniny.

  • Rolety materiałowe plisowane

Jest to doskonałe rozwiązanie dla małych okien na poddaszach. Poziome listwy żaluzji ozdobione są pilsowanym materiałem, który przymocowany jest za pomocą sznura. Materiał ten pozwala, między innymi, regulować rolety na wysokość. Największą zaletą tego typu rolet jest ich oprawa wizualna.

Najlepiej nabywać zasłony dachowe wyposażone w dodatkowe systemy, które zapewniają jeszcze jedną warstwę tkanin – najlepiej podgumowanych lub podpitych aluminium. Zapewni to dodatkową ochronę przed słońcem, a w niektórych sytuacjach umożliwi całkowite odizolowanie się od niego. Warto też pamiętać o tym, że rolety zewnętrzne mogą również stanowić dodatkową izolację termiczną oraz mechaniczną.

Urządzasz poddasze użytkowe? Pomyśl o roletach dachowych.