Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żory

Nie wszystkie konflikty muszą być rozwiązywane na drodze sądowej. Wiele spraw można załatwić polubownie, a co za tym idzie szybko i bezstresowo. By to osiągnąć warto skorzystać z mediacji.

Mediacje mają za zadanie ułatwić ludziom rozwiązywanie sporów przy pomocy bezstronnego i doświadczonego pośrednika, który pomoże we wzajemnej komunikacji, określeniu interesów obu stron i w końcu w ustaleniu kompromisu. Przedmiotem mediacji mogą być na przykład: spór o zapłatę, rozwód i ustalenie kontaktów z dzieckiem, spory sąsiedzkie czy podział majątku dorobkowego. Mediacje są dobrowolne - obie strony muszą wyrazić zgodę na udział w mediacji oraz zaakceptować wypracowaną ugodę. Dzięki takiemu sposobowi rozwiązywania sporów, strony same decydują o ostatecznym wyniku sporu, po zaprezentowaniu argumentów oraz rozważeniu problemu w spokojnej i swobodnej atmosferze.

Nieodpłatna mediacja, począwszy od 2020 r. jest obok nieodpłatnej pomocy prawnej oraz poradnictwa obywatelskiego usługą gwarantowaną przez Państwo w ramach systemu poradnictwa. W punktach nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego mediatorzy pełniąc swoje dyżury, służą pomocą w rozwiązywaniu konfliktów w formie polubownej.

Nieodpłatna mediacja przysługuje osobom, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej i obejmuje m.in. przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji, przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postepowania mediacyjnego w sprawie karnej, przeprowadzenie mediacji oraz udzielenie pomocy w sporządzeniu wniosku do sądu o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.

Szczegóły oraz zasady korzystania z nieodpłatnej mediacji w Mieście Żory, można poznać dzwoniąc pod numer 32 43 48 302 lub kontaktując się mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..