Żory przyłączyły się do akcji mającej na celu szerzenie idei transplantacji. Projekt społeczny pn. „Ostatni Dar” jest inicjatywą tegorocznych maturzystów - absolwentów Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Honorowy Patronat nad akcją objął Waldemar Socha - Prezydent Miasta Żory.
Tegoroczni maturzyści, absolwenci Bielskiej Szkoły Przemysłowej - Kamil Lorek, Monika Gregor i Kacper Płonka - postanowili przekonać mieszkańców województwa śląskiego do idei transplantacji, której towarzyszy wiele negatywnych mitów i przekonań. Tak powstał projekt społeczny „Ostatni Dar”, którego efektem jest reklama społeczna, dostępna w serwisie
YouTube.
Na tle urokliwej przyrody w żorskim Parku Staromiejskim przeprowadzono wywiad z biorczynią serca – Kariną Paszek. „Mają walczyć, bo będzie lepiej!” – takie słowa kieruje do osób oczekujących na przeczep. Biorcy narządów to osoby, które cieszą się z każdej dodatkowej chwili życia i swoją historią bardzo chętnie dzielą się z innymi. Każdy z nich chciałby poznać dawcę z imienia i nazwiska, lecz zgodnie z prawem jest to niestety niemożliwe. Wywiad można również zobaczyć na serwisie
YouTube
.Grupa Nieformalna Ostatni Dar, rozprowadzała świadectwa woli na terenie woj. śląskiego - kartki wielkości wizytówek, które co prawda nie mają mocy prawnej, ale informują bliskich, że w nadziei ratowania życia innych wyrażamy zgodę na pobranie po śmierci naszych komórek, tkanek i narządów do przeszczepienia. Oprócz tego rozdano okolicznościowe magnesy, a na tablicach pojawiły się plakaty z prostym przesłaniem - „Transplantacja ratuje życie”. Organizatorzy akcji żywią nadzieję, że ich działania przyczynią się do uratowania życia choć jednej osoby, a transplantacja zacznie kojarzyć się z nadzieją, miłością i najcenniejszym darem, jaki może ofiarować zmarły członek rodziny.
Patronat honorowy nad projektem objęli: Minister Zdrowia, Marszałek Województwa Śląskiego, Prymas Polski, Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej, burmistrzowie Żywca, Cieszyna oraz Skoczowa, prezydenci Bielska-Białej, Katowic, Żor, Wodzisławia Śląskiego, Częstochowy oraz Zabrza.
Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Więcej informacji o projekcie znajdziecie na fanpage'u akcji „Ostatni Dar” na
Facebooku.
Plakat projektu "Ostatni Dar"