Inwestowanie w akcje w dobie kryzysu - co warto wiedzieć?

W jakie akcje inwestować podczas kryzysu gospodarczego?

Choć światowa gospodarka przezwyciężyła już spadki z 2020 roku i wróciła na tory dynamicznego rozwoju, to rosnące grono ekonomistów ostrzega przed nadchodzącym kryzysem. Tym razem recesja ma być groźniejsza, niż w 2008 roku, i ma się wiązać m.in. z ogromnym wzrostem inflacji. Niezależnie od tego, czy alarmistyczne prognozy uznać za wiarygodne czy też nie, warto zastanowić się, jaka strategia inwestycyjna będzie właściwym rozwiązaniem na czas kryzysu. Wyjaśniamy, jak przygotować portfel akcji na recesję gospodarczą!

Jak uczy nas historia, każdy kryzys gospodarczy najdotkliwiej uderzy w inwestycje o dużym ryzyku. Jeśli chodzi o rynek akcji, najwięcej stracą startupy oraz spółki zajmujące się dostarczaniem tych mniej istotnych dóbr. Dotyczy to zarówno firm z branży rozrywkowej czy usługowej, ale też banków, spółek technologicznych czy zakładów produkcyjnych. Oczywiście jest to ogólna zasada, bo w praktyce rynek może różnie zareagować na kryzys, szczególnie jeśli rozpocznie się on na zagranicznych rynkach. Z reguły w trakcie recesji inwestorzy szukają bezpiecznych rozwiązań, co wiąże się z przetasowaniami portfela akcji. Pożądane stają się wówczas papiery wartościowe firm o ugruntowanej pozycji na rynku, a także tzw. spółek dywidendowych, czyli przedsiębiorstw regularnie wypłacających swój zysk w ramach dywidendy. Stabilność oraz niskie ryzyko staje się ogromnym atutem w trakcie kryzysu - warto to dostrzec już teraz i uwzględnić w portfelu różne rodzaje aktywów, w tym akcje spółek dywidendowych.

Sprzedać, trzymać czy dokupić? Handel akcjami w trakcie recesji

Gdy już nadejdzie ten dzień, w którym indeksy giełdowe będą całkowicie czerwone, pojawi się pytanie - czy należy jak najszybciej pozbyć się akcji tracących na wartości, czy też trzymać je przez jakiś czas, a może nawet dokupić kolejne? Każda z tych trzech strategii inwestycyjnych może przynieść dobre rezultaty, choć eksperci przyznają, że należy uważać z "łapaniem spadających noży" (kupowaniem akcji na dużych spadkach) i dokładnie sprawdzić, co stało się przyczyną spadków. Niezależnie od podjętych decyzji warto wybrać platformę inwestycyjną, która umożliwi jak najszybszą i jak najtańszą sprzedaż akcji. Przykładowo Saxo Bank Polska daje klientom możliwość handlu akcjami na niemal 60 światowych giełdach, dbając przy tym o możliwie niską prowizję. Pozwala to na zminimalizowanie kosztów transakcji i efektywne reagowanie na zmiany zachodzące na rynku.

O tym, czy w najbliższych latach faktycznie czeka nas recesja gospodarcza, można długo dyskutować. Ekonomiści i inwestorzy nie doszli w tym temacie do spójnych wniosków, ale niezależnie od tego, co faktycznie się wydarzy, warto zawczasu przygotować się na kryzys i opracować odpowiednią strategię inwestycyjną.