W miniony piątek policjanci żorskiej drogówki prowadzili działania „Bezpieczny Pieszy”. Tylko w trakcie tego dnia 18 kierujących i 3 pieszych zostało ukaranych za wykroczenia związane z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W trakcie działań policjanci zwracali baczną uwagę na obustronną relację kierujących i pieszych. Ukarano łącznie 21 osób. 3 z ukaranych kierujących wyprzedzało na przejściach dla pieszych, a jednym z nich okazał się kierowca autobusu, który nie zauważył nieoznakowanego radiowozu i wyprzedził przed przejściem dla pieszych w rejonie Alei Jana Pawła II w Żorach. Tłumaczenie się faktem pośpiechu w realizacji kursu nie uchroniło kierowcy, na którego policjanci nałożyli mandat karny w wysokości 1500 zł i 10 punktów karnych. Taki sam mandat otrzymało 2 pozostałych kierujących, którzy wyprzedzali na przejściach dla pieszych.

13 kierujących ukaranych zostało za przekroczenie prędkości w okolicy przejścia dla pieszych, 2 pieszych za przechodzenie przez przejście, kiedy nadawany jest na sygnalizatorze czerwone światło, a jeden za przechodzenie w miejscu niewyznaczonym.