O dobrych programistów konkurują dzisiaj firmy z całego świata. Pracownicy branży IT mogą wybierać i przebierać w ofertach pracy. Ta sytuacja ma negatywny wpływ na rozwój wielu przedsiębiorstw, ponieważ coraz trudniej wywiązać im się z projektów. Nie jest to jednak zadanie niewykonalne. Jakie kroki przedsięwziąć, aby pozyskać programistę Python i zatrzymać go w firmie na dłużej?

Jak pozyskać programistę Python?

Jak pozyskać programistę Python?

Rynek sektora IT należy do pracownika. Co to oznacza dla pracodawcy? Jeśli prowadzisz firmę z branży IT, licz się z tym, że programistę Python lub innego języka programowania wcale nie tak łatwo pozyskać. Jego średni czas pracy w jednej firmie wynosi 2 lata. To jednak nie wszystko. Szacuje się, że w przyszłości może skurczyć się nawet do 6 miesięcy. Co za tym idzie, nieunikniona jest „wojna stawkowa” i podkupywanie pracownika. Niektóre firmy już prowadzą tę nieczystą grę. Jeśli nie chcesz, aby te praktyki stały się i Twoim udziałem, nawiąż współpracę z agencją pracy tymczasowej. Pozyska ona dla Ciebie wykwalifikowanych programistów nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

Dzięki wsparciu agencji oszczędzasz na rekrutacji, która jest kosztownym i żmudnym procesem. Poza tym firma zewnętrzna ma swoje sposoby poszukiwania kandydatów. Ty, aby je zastosować, musiałbyś aktywnie zaangażować dział HR i wyłożyć znaczne sumy pieniędzy.

Programista Python — jak wygląda jego rekrutacja?

Kiedy zdecydujesz się podjąć współpracę z agencją pracy, nie musisz przejmować się rekrutacją programistów Python. Agencja najczęściej stosuje swoje metody rekrutacyjne, do których należą sourcing i direct search. To aktywne poszukiwanie kandydatów na portalach społecznościowych takich jak Facebook czy LinkedIn. Takie sposoby działania sprawiają, że łatwo można dostrzec kandydatów, którzy są zatrudnieni, ale chcieliby zmienić pracę. Zresztą agencje pracy posiadają także własne bazy kandydatów. Oczywiście poszukiwanie pracowników sektora IT nie ogranicza się wyłącznie do portali społecznościowych. Osoby odpowiedzialne za rekrutację umieszczają ogłoszenia w internecie, w miejscach, gdzie docierają potencjalni kandydaci.

Co warto zaoferować programiście Python?

Rynek pracy to istne Eldorado dla programistów Python. Nie tylko mogą oni przebierać w ofertach, ale także (co się często zdarza), stawiać absurdalne wymagania. Oczywiście, kiedy nawiązujesz współpracę z agencją pracy, te problemy Cię omijają. Stajesz się pracodawcą-użytkownikiem. Ty tylko wyznaczasz programiście Python zadania, natomiast agencja zatrudnia go i wypłaca mu wynagrodzenie. Niemniej jednak warto zadbać o atrakcyjne warunki pracy dla programisty Python. Co możesz mu zaoferować?

Ciekawe projekty

Programiście Python warto zapewnić udział w ciekawych projektach. Jeśli zadbasz o nieszablonowe zadania, przy wykonywaniu których programiści będą szlifować swój warsztat, jest spora szansa, że zostaną z Tobą na dłużej. Nie funduj doświadczonemu pracownikowi zadań dla juniora, ponieważ szybko się zniechęci i poszuka pracy na miarę swoich możliwości.

Pracę w małym zespole

To kolejna kwestia, którą warto brać pod uwagę, zatrudniając programistę Python. Pracownicy IT liczą na to, że będą mogli realizować się w maksimum 10-osobowym zespole. Najlepiej także, aby zespół miał różne doświadczenie, tak, aby juniorzy mogli uczyć się od kolegów middle i seniorów.

Pracę zdalną

Finanse, owszem, są głównym wyznacznikiem tego, czy oferta jest atrakcyjna, jednak nie jedynym. Programiści Python cenią sobie pracę zdalną przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Ma to związek nie tylko z wygodą, ale także pandemią. Praca stacjonarna zwiększa ryzyko zarażenia się koronawirusem.

Benefity

Nie musisz godzić się na absurdalne wymagania programistów Python, jednak warto zaproponować im liczne benefity. Coraz częściej są to dofinansowania kursów i szkoleń, ale także do dofinansowanie opiekunki dla dzieci czy nawet wesela.

Python — co to za język programowania?

Python jest obiektowym językiem programistycznym. Cechuje go dynamika, łatwość przyswajania i wiele możliwości wykorzystania. Programowanie Python stosuje się podczas tworzenia aplikacji i programów, z których użytkownicy korzystają na co dzień. Przykładowo cały kanał You Tube napisano w języku programowania Python. Używa go także NASA (zarządzanie kontrolą startową wahadłowców). W Pythonie tworzy się nie tylko aplikacje i serwisy internetowe, ale również gry. Warto wspomnieć, że strony internetowe napisane w Pythonie mają wiele funkcjonalności.

Jeśli nie chcesz brać udziału w „wojnie stawkowej” i uciekać się do takich metod jak podkupywanie pracowników, nawiąż współpracę z agencją pracy tymczasowej. Profesjonalna firma zewnętrzna przeprowadzi rekrutację i selekcję kandydatów, a następnie oddeleguje ich do pracy u Ciebie.

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://www.jobspol.com/