"Śląski Dzielnicowy", to aplikacja, dzięki której każda osoba korzystająca z niej będzie mogła sprawnie się z nim komunikować oraz będzie miała wpływ na poprawę bezpieczeństwa w swojej okolicy, ale nie jedyny sposób, by go poznać. Aby porozmawiać o bezpieczeństwie i odpowiedzieć na nurtujące pytania z seniorami spotkali się żorscy dzielnicowi i profilaktyk.

Istotą zmiany funkcjonowania Policji, której ważnym elementem jest program „Dzielnicowy bliżej nas”, jest faktyczne zbliżenie Policji do społeczeństwa i zainteresowanie go szeroko pojmowaną problematyką bezpieczeństwa.
Aplikacja „Śląska Policja” została rozszerzona o dodatkową funkcjonalność związaną z obszarem policjantów dzielnicowych: zakładkę „Śląski dzielnicowy”. Ma ona na celu, podobnie jak cały zapoczątkowany w 2016 roku program „Dzielnicowy bliżej nas”, zbliżenie się Policji do ludzi, a także zainteresowanie mieszkańców szeroko pojmowaną problematyką bezpieczeństwa lokalnego, szczególnie w rejonie miejsca ich zamieszkania.
Dzielnicowi wiedzą jednak, iż nie każdy bywa „rekinem” komputeryzacji i internetu… właśnie dla takich osób najważniejszym wydają się osobiste spotkania, możliwość rozmowy i uzyskania odpowiedzi. Policjanci cyklicznie odwiedzają seniorów, aby przestrzec ich przed różnego rodzaju oszustwami, w ramach akcji "Stop oszustom" oraz innych zagrożeniach, które mogą spotkać ich w codziennym życiu. Uczestnicy spotkań w dziennym domu „Senior +” w Żorach od wielu lat chętnie goszczą w swoich progach stróżów prawa. Mundurowi przypomnieli również o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z dróg i zachęcili do stosowania elementów odblaskowych.

Przypomieli również, iż dzięki nowej zakładce „Śląski dzielnicowy”, każda osoba ma możliwość poznania swojego dzielnicowego i sprawdzenia informacji dotyczących jego rejonu służbowego, a także do zapoznania się z udostępnionymi przez dzielnicowego aktualnościami, wdrożonymi przez niego akcjami i planami priorytetowymi. Oprócz obserwowania, co dzieje się w miejscu zamieszkania, użytkownik sam może brać aktywny udział w budowaniu tej funkcjonalności i wpływać na poprawę bezpieczeństwa w przydzielonym dzielnicowemu rejonie. Poprzez zakładkę każdy może zgłosić własne propozycje na działanie priorytetowe realizowane przez dzielnicowego lub własną propozycję na akcję społeczną, jak również poprosić o spotkanie, bądź kontakt telefoniczny czy mailowy, w dogodnym dla siebie czasie. Jedna z opcji tej zakładki umożliwia również zadanie pytania — bezpośrednio dzielnicowemu - w podstawowych kwestiach związanych z bezpieczeństwem w ramach tzw. „Porady online”.

Zakładka „Śląski dzielnicowy”, jako część aplikacji „Śląska Policja”, jest dostępna zarówno poprzez stronę internetową, jak i w wersji mobilnej do zainstalowania ze sklepu Google Play (dla systemu Android) oraz App Store (dla systemu iOS).