Mimo że kostka brukowa jest trwałym materiałem, wymaga regularnego czyszczenia. W przeciwnym razie wygląda na zaniedbaną. Pomiędzy płytkami pojawiają się rośliny, a na powierzchni kostki - różnego rodzaju zacieki. Jak walczyć z tymi mało estetycznymi zabrudzeniami?

Metody usuwania zabrudzeń z kostki brukowej – ciesz się zadbaną nawierzchnią przydomową

Kiedy najlepiej czyścić kostkę brukową?

Wspaniale wyglądające podjazdy, chodniki, tarasy i alejki w ogrodzie często jawią się jako powiew świeżości. Niestety, kostka brukowa niepostrzeżenie się brudzi. Pewnie już zauważyłeś, jak na niej widać zacieki po oleju silnikowym i innych substancjach przywiezionych na kołach i podwoziu z trasy.

Aby uniknąć tego problemu, warto przeprowadzać czyszczenie kostki brukowej aż trzy razy w roku: przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, w jego trakcie i po jego zakończeniu. Na wiosnę należy pozbyć się pozostałości po topniejącym śniegu z kostki. Latem z kolei warto wyrwać mchy i chwasty z fugi pomiędzy kostek. Jesienią zaś przygotuj kostkę na nadchodzącą zimę, przede wszystkim ją zaimpregnuj. Czy zdajesz sobie sprawę, że gnijące liście i piasek mogą powodować nieestetyczne przebarwienia na jej powierzchni? Dlatego pilnuj, aby regularnie je zamiatać. W mroźne miesiące natomiast, używanie soli do posypywania podjazdu to niestety błąd. Niszczy ona jej zewnętrzną powłokę kostki i sprzyja powstawaniu mało atrakcyjnych osadów. Nawet jeśli masz kostkę brukową z granitu, nadal uważaj na sól, gdyż może ona sprawić, że granit straci swój blask. Zdecydowanie polecamy stosowanie nieagresywnych posypek na nawierzchnię użytkową.

Jak wyczyścić kostkę brukową z plam i przebarwień?

Fabrycznie zaimpregnowana kostka brukowa? Czysta przyjemność! Wystarczy uzbroić się w myjkę ciśnieniową o mocy gniewnego smoka i spryskać wodą, by pozbyć się wszelkich uporczywych plam i przebarwień.

Ale uwaga! Niezaimpregnowana kostka brukowa to już inna bajka. Tutaj nie wystarczy zwykła myjka ciśnieniowa. Potrzebujesz czegoś o większej mocy, aby przekonać uparte zabrudzenia do opuszczenia swojego „domu”. Wybierz jednak środek czyszczący, który cieszy się udowodnioną skutecznością usuwania plam i jednocześnie nie będzie stanowił zagrożenia dla powierzchni kostki. Przecież chcemy ją zachować w nienaruszonym stanie.

Chwasty i mchy - jak usunąć je z kostki brukowej?

Wiosną, zwłaszcza na kostce brukowej, pojawiają się niechciani goście w postaci chwastów i mchu. Nie tylko tkwią w szczelinach, ale również „zdobią” jej powierzchnię. Zwłaszcza w miejscach wilgotnych i zacienionych, gdzie woda deszczowa zatrzymuje się na dłużej, nie spływając tak łatwo jak z innych obszarów. Te niepożądane zanieczyszczenia nie tylko szpecą wygląd kostki, ale również sprawiają, że staje się ona śliska. To może stanowić niebezpieczeństwo dla mieszkańców domu.

Jednym z najpopularniejszych sposobów czyszczenia kostki brukowej z mchu i chwastów jest mechaniczne usuwanie. W specjalistycznych sklepach można znaleźć wiele narzędzi, które ułatwią to zadanie. Ważne jest jednak, aby wyrywać chwasty wraz z korzeniami, ponieważ w przeciwnym razie szybko odrastają. Podczas wykonywania tej pracy należy być ostrożnym i uważać na powierzchnię kostki, ponieważ łatwo ją uszkodzić – szczególnie krawędzie - co sprawi, że stanie się jeszcze bardziej podatna na zanieczyszczenia i niekorzystne działanie czynników atmosferycznych.

Czyszczenie kostki brukowej z oleju silnikowego

Plamy z oleju silnikowego czy ślady ogumienia jedno i dwuśladów domowników i gości na podjeździe mogą stanowić prawdziwe wyzwanie. W przypadku wcześniej zaimpregnowanej kostki, myjka ciśnieniowa zazwyczaj poradzi sobie z tym rodzajem zabrudzeń, ale czasami konieczne jest zastosowanie preparatu agresywniej działającego.

W przypadku niezaimpregnowanej kostki, plamy po oleju silnikowym można usunąć przy użyciu myjki ciśnieniowej w połączeniu z odpowiednim detergentem. Jeśli wyciek oleju nastąpił niedawno i chcesz zapobiec jego wnikaniu w strukturę kostki, posyp plamę piaskiem, a następnie usuń i dokładnie umyj powierzchnię. Czasami preparaty do czyszczenia łańcuchów w motocyklach mogą okazać się pomocne, choć nie zawsze są wystarczająco skuteczne. Oczywiście, najlepiej jest zapobiegać.

Jeśli Twoja kostka brukowa zatraciła totalnie swój pierwotny blask, a plamy zasiedliły jej powierzchnię jak uporczywe plagi, może to być sygnał, że pora na pomoc profesjonalistów. Często zanieczyszczenia są tak uciążliwe i ekspansywnie wniknęły w strukturę kostki, że usunięcie ich własnymi siłami staje się zadaniem niemożliwym. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy, która z powodzeniem poradzi sobie z tym trudnym wyzwaniem. Zanim jednak powierzymy kostkę brukową w ręce specjalistów, warto upewnić się, że wybraliśmy renomowaną i doświadczoną firmę, która zebrała pozytywne opinie od zadowolonych klientów.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.elevatio.pl/czyszczenie-mycie-kostki-brukowej.html