Nadeszły chłodne miesiące, w których temperatura sięga poniżej zera, a opady śniegu, czy deszczu to nieodłączny element codzienności. Surowe warunki atmosferyczne stawiają wyzwanie nie tylko przed kierowcami, ale również pieszymi. Poprzez szereg świadomych i odpowiedzialnych działań możemy wspólnie zapewnić bezpieczeństwo na drodze podczas zimy.
Dostosowywanie prędkości do warunków atmosferycznych to fundamentalna zasada bezpiecznej jazdy, nie tylko zimą. Zwłaszcza na oblodzonych czy zaśnieżonych drogach, utrzymanie odpowiedniej prędkości pozwala na szybszą reakcję na ewentualne zagrożenia i zwiększa możliwość skutecznego zatrzymania pojazdu. Pamiętajmy także, aby odpowiednio wcześniej sygnalizować chęć wykonania manewru, gdyż dzięki temu damy czas innym kierującym na podjęcie właściwych decyzji. To nie tylko zasada etyki drogowej, ale także sposób na zminimalizowanie ryzyka kolizji.
Chociaż wymiana opon na zimowe nie jest w Polsce obowiązkowa, warto podkreślić, że działanie to jest wyrazem dbania o bezpieczeństwo jazdy. Opony letnie posiadają mieszankę gumy dedykowaną do osiągania najlepszych parametrów, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. W niskich temperaturach letnia opona ta staje się twarda i mniej elastyczna, co wręcz sprzyja poślizgom samochodu, a nasza droga hamowania będzie znacznie wydłużona. Opony zimowe zwiększają przyczepność na drodze i redukują ryzyko utraty kontroli nad pojazdem.
Zgodnie z najnowszym taryfikatorem, za nieodśnieżenie pojazdu lub zrobienie tego w sposób niedokładny, może zagrażać bezpieczeństwu innych uczestników ruchu, za co grozi mandat nawet do 3 tysięcy złotych.
Powinniśmy wiedzieć, że odśnieżanie i usuwanie lodu nie tylko poprawia widoczność, ale także zapobiega potencjalnym niebezpieczeństwom na drodze. Kierowco, pamiętaj, aby odpowiednio wcześniej przygotować swój samochód przed wyjazdem na drogę. Na bezpieczeństwo w ruchu drogowym nie mniejszy wpływ mają piesi. Elementy odblaskowe, odzież o jasnych barwach noszone, szczególnie gdy na zewnątrz jest ciemno, znacznie poprawiają widoczność dla kierujących pojazdami, a na nieoświetlonych drogach poza terenem zabudowanym są obowiązkiem. Pieszy, wchodząc na przejście dla pieszych, ma pierwszeństwo przed pojazdem, ale powinien uwzględnić warunki pogodowe, które znacznie wydłużają drogę hamowania. Swoją ostrożność powinien zwiększyć do maksimum i wejść na przejście, dopiero kiedy samochód całkowicie się zatrzyma.