Co można wysłać w paczce na Ukrainę? Lista produktów zakazanych zaskakuje!

Zawartość przesyłek międzynarodowych podlega ograniczeniom prawnym. W przypadku paczki na Ukrainę lista zakazanych produktów jest długa, a niektóre pozycje mogą zaskoczyć. Przed nadaniem sprawdź, czy wysyłane przedmioty są zgodne z regulaminem przewoźnika. Dowiedz się, czego nie możesz włożyć do paczki na Ukrainę.

Chociaż w Ukrainie trwa wojna, paczki kurierskie przekraczają granicę każdego dnia. Niektóre zawierają produkty kupione w ukraińskich sklepach, inne prezenty dla znajomych. Poza terenami zajętymi przez rosyjskie wojska mieszkańcy Ukrainy starają się zachować pozory normalności. Jej częścią jest wysyłanie i otrzymywanie paczek, również z Polski. Sprawdzamy, jakie są ograniczenia dotyczące ich zawartości.

Czego nie mogą zawierać paczki do Ukrainy?

W Polsce mieszkają obecnie miliony osób z Ukrainy, ale nie wszyscy chcieli lub mogli opuścić objęty wojną kraj. Dlatego transport paczek pomiędzy państwami jest bardzo potrzebny. Obowiązują ograniczenia dotyczące ich zawartości, podobnie jak w przypadku przesyłek do pozostałych krajów europejskich.

Każda firma kurierska udostępnia listę towarów zakazanych w transporcie. W przypadku wysyłki do Ukrainy nie musisz przeglądać kilkunastu stron, ponieważ większość kurierów nie obsługuje tego kraju. Pozostali nieliczni, a niektóre pozycje na ich listach mogą zaskoczyć.

Jakie przedmioty nie mogą znaleźć się w paczce kurierskiej do Ukrainy? Na liście znajdują się:

 • substancje żrące,
 • materiały wybuchowe i łatwopalne,
 • broń i amunicja,
 • szczątki ludzkie lub zwierzęce,
 • żywe zwierzęta,
 • narkotyki,
 • leki,
 • produkty konopne,
 • towary objęte akcyzą, w tym alkohol czy wyroby tytoniowe,
 • dokumenty osobiste, w tym dowód czy paszport,
 • prywatna korespondencja należąca do innych osób.

O ile niektóre pozycje są zrozumiałe, inne mogą budzić kontrowersje. Na Ukrainie na pewno przydałyby się np. leki, obecnie dostarczane jedynie transportami humanitarnymi. Osoby, które zapomniały dokumentów, są zmuszone wnioskować o wydanie duplikatów w Polsce lub szukać innego sposobu na ich otrzymanie.

Czy kurier na Ukrainę nadal działa?

Paczki do Ukrainy nadal są dostarczane przez nielicznych kurierów. Nie można wysłać przesyłki na tereny okupowane przez Rosjan lub leżące w bliskim sąsiedztwie. Firmy kurierskie docierają jedynie tam, gdzie są w stanie zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i transportowanym rzeczom.

Paczki na Ukrainę wyślesz korzystając ze strony: https://shipcenter.pl/zamow/paczki-na-ukraine.

Od ciebie zależy, czy chcesz zanieść przesyłkę do punktu nadania czy zamówić kuriera do domu. Zazwyczaj przewoźnik odbiera paczki w jeden dzień, ale nie daje gwarancji dotyczącej czasu dostawy. Zależy on od wielu czynników, w tym sytuacji na granicy i lokalizacji działań wojennych na terenie kraju.

Co można wysłać w paczce na Ukrainę?

Chociaż lista towarów zakazanych jest długa, nadal każdego dnia tysiące paczek wyrusza do Ukrainy. Zawierają prezenty lub produkty, których za granicą brakuje. Mogą to być nowe ubrania, kosmetyki, książki czy inne przedmioty codziennego użytku. Nie wszystkie paczki mają charakter pomocowy.

Na polskim rynku pojawiło się wiele ukraińskich firm. Niektóre przeniosły działalność do Polski, inne pozostają w swoim kraju. Osoby, które uciekły przed wojną, chcą korzystać ze znanych sobie produktów. Istnienie kurierów dostarczających paczki z i do Ukrainy im to umożliwia.

Przed wysłaniem przesyłki do Ukrainy, sprawdź listę produktów akceptowanych przez wybranego kuriera. Prawdopodobnie nie będzie na niej przedmiotów, które pakujesz, ale lepiej mieć pewność. Unikniesz zwrotu paczki lub problemów prawnych.