W Żorach rozbroili metodę na wnuczka - sala pełna ostrzeżeń

W Żorach rozbroili metodę na wnuczka - sala pełna ostrzeżeń

FOT. Policja Żory

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach policjanci, prawnicy, bankowcy i przedstawiciele ZUS rozłożyli na czynniki pierwsze oszustwa, które wciąż uderzają w zaufanie i pośpiech. Na sali pojawili się mieszkańcy, a udział osób niesłyszących zapewniło tłumaczenie na język migowy. Spotkanie zamieniło się w praktyczną lekcję obrony przed zagrożeniami w sieci i telefonicznych manipulacjach.

W debacie poświęconej przeciwdziałaniu oszustwom i cyberzagrożeniom uczestniczyli funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Żorach, w tym komisarz Arkadiusz Muras oraz starszy aspirant Witold Lisiak. W wydarzenie włączyli się także uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół nr 3 im. Zbigniewa Herberta w Żorach. Swoją wiedzę przekazali również przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, środowiska radców prawnych i sektora bankowego, dzięki czemu zagrożenia pokazano z kilku stron jednocześnie.

Tym razem nie chodziło o zatrzymania ani zarzuty. Debata miała charakter profilaktyczny, a jej celem było pokazanie, jak działają oszuści i jak nie dać im się wciągnąć w pułapkę. Uczestnicy mogli zadawać pytania i otrzymywać konkretne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa. Policjanci omówili najczęstsze schematy działania przestępców oraz sposoby ochrony przed nimi.

Największą siłą tego spotkania była jego praktyczność. W jednym miejscu zebrały się służby, eksperci i mieszkańcy, a do tego zadbano o dostępność dla osób niesłyszących. Organizatorzy pokazali, że w Żorach walka z oszustami zaczyna się od czujności - jedno pochopne kliknięcie albo telefon odebrany w złym momencie wciąż może kosztować naprawdę dużo.

na podstawie: Policja Żory.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Policja Żory). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.