Zazwyczaj chcąc w jakiś sposób pozyskać pojazd dla naszej działalności, musimy wybrać pomiędzy leasingiem, a długoterminowym najmem. Aby było to rozwiązanie dla nas najbardziej opłacalne, wypada abyśmy wiedzieli na czym polegają obydwie opcje. Poniżej spróbowaliśmy to wyjaśnić w jak najprostszy sposób.

Czy to leasing, czy też wynajem długoterminowy w Arval Renault, Mercedes, Audi, BMW i inne marki to tylko niektóre z dostępnych dla nas możliwości. Jako, że firmy, które specjalizują się w tego typu usługach posiadają bardzo bogate zasoby pojazdów, możemy wybierać z szerokiego wachlarza modeli samochodów. Nie jest to jednak kwestia najważniejsza. Istotne jest bowiem to, w jaki sposób będzie nasze Audi lub Renault finansowane.

Leasing – na czym polega?

Polskie firmy chcąc dokonać zakupu pojazdu najczęściej decydują na leasing samochodowy. Jest to swojego rodzaju dzierżawa przedmiotu leasingu, jednocześnie nie ponosząc bardzo wysokich kosztów. Rozwiązanie to, ma jednak kilka pewnych wad. Kiedy okres umowy dobiegnie końca, nasze wydatki związane z użytkowaniem samochodu mogą znacząco wzrosnąć. Stąd też, wówczas najlepiej zdecydować się na jego sprzedaż. Natomiast w związku z tym, że rynek używanych aut jest dość nieprzewidywalny, możemy mieć problem z szybką i bezproblemową sprzedażą pojazdu zaraz po upływie okresu leasingu.

Wynajem długoterminowy – zasady ogólne

W wypadku tego rozwiązania, kiedy czas trwania umowy najmu dobiegnie końca, pojazd powraca do osoby bądź firmy finansującej. Istnieje w prawdzie możliwość wykupu auta, jednak w większości przypadków nie jest to opcja zbyt opłacalna. Głownie ze względu na to, że cena wykupu może okazać się wręcz zaporowa. Dzieje się tak, ponieważ przez cały okres najmu, płacimy tylko i wyłącznie za użytkowanie pojazdu, a nie spłacam jego całkowitej wartości rynkowej.

Jak działa najem długoterminowy auta?

Warto zacząć od tego, że konieczne jest oszacowanie przebiegu, jaki samochód ma wykonać podczas trwania podpisanego porozumienia. Dzięki temu, przedsiębiorca będzie mógł określić, jakie koszty będzie musiał ponieść w związku z eksploatacją, zakupem opon, wymianą zużywalnych części oraz przeglądami okresowymi. Co ważne, cena wynajmu obejmuje też wszelkie koszty dotyczące ubezpieczenia. Assistance oraz zastępczy pojazd, który jest swojego rodzaju gwarantem ciągłości użytkowania auta służbowego, a niekiedy nawet też zwrotu kosztów za paliwo.

Ponadto, podmioty specjalizujące się w tego typu najmie długoterminowym dają też możliwość, aby płatność była rozłożona na wygodne i stałe raty miesięczne. Pozwoli nam to zaplanować swój budżet ze sporym wyprzedzeniem mając na uwadze fakt, że każdego miesiąca czeka nas identyczny wydatek za wykorzystywanie samochodu. Dodatkowo - jako, że ilość faktur będzie o wiele mniejsza, księgowość także okaże się znacznie łatwiejsza.

W ogóle nie musimy obawiać się wszelkie sprawy, które w jakikolwiek sposób dotyczą administracji pojazdu. Te także załatwia za nas firma finansująca. Jest ona zobowiązana do całkowitego i kompleksowego przygotowania samochodu, w wielu przypadkach, będzie ona też odpowiedzialna za umawianie przeglądów technicznych, a także regulowanie spraw, związanych z ewentualnymi mandatami. Te i wiele więcej powodów sprawiają, że wynajem długoterminowy samochodu wybierany jest coraz częściej.

Aby wybrać najbardziej opłacalną opcję, warto wykorzystać kalkulator leasingowy lub inne podobne narzędzie dostępne za pośrednictwem Internetu.

Leasing samochodu Audi, czy wynajem długoterminowy Renault? – które rozwiązanie wybrać?