Świetną formę zaprezentowali młodzi pływacy z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Salmo” Żory podczas Mistrzostw Śląska Open oraz Mistrzostw Śląska dziewcząt i chłopców z rocznika 2008, które odbyły się w ostatnich dniach na pływalni Olimpijczyk w Gliwicach.

Wszyscy żorscy pływacy, biorący udział w zawodach poprawili swoje rekordy życiowe, a to już nie lada wyczyn! Najlepszym zawodnikiem „Salmo” podczas Mistrzostw Śląska Open w kategorii 14-latków okazał się Szymon Ignar, który wywalczył tytuł Mistrza Śląska na 200 metrów stylem zmiennym. Wysokie lokaty zajęli również pozostali zawodnicy w tej kategorii wiekowej: Wojciech Michalski, Witold Kurianowicz oraz Stanisław Myszor. Podopieczni Dariusza Szymczychy to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego w Żorach.

W Mistrzostwach Śląska rocznika 2008 chłopców żorski klub reprezentowali: Igor Pergół, Olivier Kosmala, Karol Zając, Maciek Wróbel i Sebastian Lewońko. Młodzi pływacy zaprezentowali się bardzo dobrze i wywalczyli łącznie sześć medali. Igor Pergół zdobył aż dwa złote medale i tym samym został podwójnym Mistrzem Śląska, w wyścigach na 50 m i 100 m stylem motylkowym. Dwa srebrne medale wywalczył Olivier Kosmala, zajmując drugie miejsca w wyścigach na 200 m stylem dowolnym oraz na 100 m stylem grzbietowym. Brązowy medal zdobyła sztafeta chłopców 4 x 100 m stylem dowolnym w składzie: Igor Pergół, Olivier Kosmala, Karol Zając, Maciek Wróbel. W tym samym składzie chłopcy wzięli też udział w sztafecie 4 x 100 m stylem zmiennym i także zajęli trzecie miejsce na podium. Wszyscy zawodnicy trenują pod okiem Krzysztofa Kretka oraz są uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 w Żorach z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego w klasie 7a o profilu pływanie.

Dziewczęta również zaprezentowały świetną formę na Mistrzostwach Śląska rocznika 2008, a najlepszy występ zanotowała Urszula Śliwka, która wywalczyła srebro na 200 m stylem klasycznym oraz brąz w wyścigu na 100 m stylem klasycznym. Młoda pływaczka kontynuuje rodzinne tradycje, gdyż jej tata, Tomasz Śliwka to były trener UKS „Salmo”, natomiast jej brat - Jakub Śliwka to wychowanek tego klubu oraz wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w pływaniu. Pozostałe zawodniczki – Weronika Jankowska oraz Alicja Beńkowska pokazały dobrą formę i, podobnie jak poprzednicy, poprawiły życiowe rekordy. Trenerem zawodniczek również jest Krzysztof Kretek.

Zawodników UKS Salmo w osiąganiu sportowych sukcesów wspiera finansowo Miasto Żory.

Na zdjęciu powyżej zawodnicy UKS Salmo Żory: Szymon Ignar, Wojciech Michalski, Witold Kurianowicz, Stanisław Myszor

Na zdjęciu powyżej trener UKS Salmo Żory Krzysztof Kretek oraz jego podopieczni: Igor Pergół, Oliwier Kosmala, Karol Zając, Maciej Wróbel, Sebastian Lewońko

Na zdjęciu powyżej: Urszula Śliwka UKS Salmo Żory

Na zdjęciu powyżej zawodniczki UKS Salmo Żory na tle Pływalni Olimpijczyk: Urszula Śliwka, Weronika Jankowska i Alicja Beńkowska