Święto Narodowe Trzeciego Maja uczczono w naszym mieście złożeniem kwiatów w miejscach pamięci narodowej oraz uroczystą mszą w intencji Ojczyzny.

W poniedziałek, 3 maja w całym kraju obchodzono 230. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. W Żorach, w imieniu władz miasta, złożono kwiaty na mogile Powstańców Śląskich oraz przy Pomniku Walczących o Wolną Polskę na Placu Pamięci Narodowej. Kwiatami ozdobiono również pomnik Wojciecha Korfantego, przywódcy III Powstania Śląskiego. W kościele pw. św. św. ap. Filipa i Jakuba w Żorach odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny.

Setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego to wyjątkowy jubileusz nie tylko dla naszego regionu, ale dla całego kraju. Powstanie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Trwało do polsko-niemieckiego porozumienia o zawieszeniu broni, zawartego 5 lipca 1921 r. Jest jednym z niewielu zwycięskich polskich powstań narodowych. Znacząco wpłynęło na ostateczną decyzję Ligi Narodów, a następnie Rady Ambasadorów, o korzystniejszym niż pierwotnie planowano podziale Górnego Śląska pomiędzy Niemcy a Rzeczpospolitą Polską.

Zdjęcia przedstawiają kwiaty złożone na grobie Powstańców Śląskich, pod Pomnikiem Walczących o Wolną Polskę oraz pod pomnikiem Wojciecha Korfantego