Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żory

Korepetytor – opis zawodu

Korepetytor to osoba, która w zamian za wynagrodzenie zajmuje się udzielaniem dodatkowego uzupełniającego nauczania uczniów czy studentów z przedmiotów, z którymi mają problemy dydaktyczne albo potrzebują poszerzenia wiedzy i doskonalenia umiejętności. Tego typu zajęcia nie muszą być objęte oficjalnym programem nauczania, a tematyka i zakres ustalane są indywidualnie. Korepetytor spotyka się ze swoimi uczniami na stopie prywatnej, a następnie wyjaśnia wspomniane zagadnienia. Ma dość dowolny zakres stosowanych metod, nie jest też ograniczony względami wychowawczymi i szkolnymi. Taka nauka ma charakter bardzo indywidualny skrojony pod konkretnego ucznia czy grupę uczniów, uwzględniając jego wiek, percepcję i potrzeby edukacyjne.

Szczegóły pracy korepetytora szerzej zostały opisane w artykule: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-korepetytora/

Korepetytor – wymagania do takiej pracy

Żeby móc udzielać korepetycji, trzeba mieć gruntowną wiedzę z danej, nauczanej materii. To kompetencja podstawowa i najważniejsza. Nie ma znaczenia formalne wykształcenie czy źródło, z którego ta wiedza została pozyskana. Najczęściej korepetycji udzielają starsi uczniowie, studenci licealistom albo wręcz sami nauczyciele. Do takiej pracy oczywiście potrzebne są umiejętności miękkie – komunikatywność, umiejętność przekazywania wiedzy, zdolności pedagogiczne, kreatywność, cierpliwość i empatia wobec pomyłek czy trudności z nauką swoich uczniów.

Więcej o tym jak zostać korepetytorem przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-korepetytorem/

Korepetytor – warunki pracy

Praca najczęściej odbywa się na stopie prywatnej – w domu ucznia albo korepetytora. Przeważnie też spotkania mają miejsce wieczorami, popołudniami albo w weekendy. Czas i pora ustalane są indywidualnie. Coraz popularniejsze okazuje się stosowanie zdalnej formy nauczania – za pomocą komunikatorów czy poczty, która dodatkowo przyśpiesza obieg materiałów edukacyjnych. W ten sposób można nawet pracować z większą grupą oddaloną od siebie miejscem zamieszkania.

Korepetytor – zatrudnienie i zarobki

Korepetycje to ogromne pole do popisu dla freelancerów oraz osób, które zwyczajnie chcą sobie dorobić. Praca rozliczana jest w oparciu o umowy zlecenie czy o dzieło. Przeprowadzają je najczęściej studenci, osoby młode oraz nauczyciele zajmujący się dodatkowo swoimi uczniami za dopłatą, równolegle wobec normalnych zajęć. Usługi korepetytorskie udzielają także ośrodki szkoleniowe oraz firmy zajmujące się przeprowadzaniem zajęć dodatkowych czy uzupełniających zajęcia szkolne lub uczelniane. Korepetycji można udzielać też z dziedzin wiedzy pozaświatowych na tematy polityczne, rozwoju osobistego, finansowe albo biznesowe. Zarobki korepetytorów zależą od ilości godzin, które poświęcają na prace oraz stawki godzinowej. Ta przeciętnie waha się między 40 a 60 zł.