Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żory

Są niewidoczni na drodze, zagrażają bezpieczeństwu w ruchu drogowym, a co najgorsze ryzykują własnym życiem. Mowa o młodych rowerzystach, których zachowania, zwłaszcza jesienną porą, bardzo niepokoją mundurowych. Stąd apel do nastolatków – używajcie świateł i odblasków, bez których dla innych jesteście NIEwidoczni na drodze…

Nie od dziś wiadomo, że również rower, podobnie jak samochód, czy inny pojazd musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem na drodze. Nie ulega wątpliwości, że powinien być sprawny i posiadać obowiązkowe wyposażenie tj. co najmniej:

  • jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające) z przodu;
  • jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające) z tyłu;
  • jeden skutecznie działający hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Rower może być wyposażany także w:

  • w światło odblaskowe barwy białej z przodu;
  • w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło) na kołach;
  • w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej na pedałach;
  • w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Rowerzysta od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać ponadto świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru. Musi również zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony (z przodu i z tyłu) w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, deszcz,itp.).

Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru, były zdemontowane, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe.

Chociaż kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe dla rowerzystów, jednak warto je mieć na sobie podczas jazdy na rowerze. Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa widoczność na drodze.

Niestety z policjanci na drogach napotykają często młodych rowerzystów, którzy nie tylko rezygnują z dodatkowych elementów zwiększających ich bezpieczeństwo, ale zupełnie bagatelizują te, bez których nie powinni w ogóle ruszać się z miejsca. Młodzież nagminnie nie korzysta z obowiązkowego oświetlenia roweru co jest sporym utrudnieniem dla innych uczestników ruchu drogowego, ale też niesie ogromne ryzyko również dla samych rowerzystów.

Stąd też apel mundurowych - używajcie świateł i odblasków, bez których dla innych jesteście NIEwidoczni na drodze… zwłaszcza teraz jesienią, gdy wcześnie zapada zmrok. Zachęcają też do obejrzenia spotu przygotowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Dobrze cię widzieć" realizowanej przez Fundację Narodowego Dnia Życia ze środków Funduszu Sprawiedliwości.