Gdzie najczęściej emigrują Polacy do pracy? Dawniej była to Wielka Brytania i Niemcy. Obecnie, coraz więcej Polaków można spotkać w Belgii oraz Holandii. Praca na budowie, w gastronomii, opiekun osób starszych, kierowca lub murarz - to najczęściej wybierane branże oraz zawody, gdzie nasi rodacy się odnajdują. Wpływ na to mają niskie zarobki i gorsza jakość życia. Powodów emigracji jest wiele, ale wszyscy są zgodni - za granicą zarabia się lepiej. Ci, co wyjeżdżają sezonowo, mogą liczyć na dodatkowe środki z tytułu zwrotu podatku.
Zeznanie podatkowe z Holandii - procedura rozliczania z urzędem
Zwrot podatku Holandia - to zdanie często jest wyszukiwane przez osoby, które przebywały za granicą i chcą uzyskać dodatkowe pieniądze z tytułu nadpłaconego podatku dochodowego. Obowiązkiem każdej osoby w Holandii jest złożenie zeznania podatkowego. Dotyczy to oczywiście osób, które podejmowały się legalnej pracy w tym kraju i były za nich odprowadzane składki na poczet podatku dochodowego.
System podatkowy w Holandii przewiduje, że na osoby, które tego nie zrobią, zostanie nałożona kara finansowa. Dlatego warto przestrzegać konkretnych terminów. Zwrot podatku z Holandii jest możliwy nawet w ciągu trzech miesięcy. Pod warunkiem, że nasze zeznanie podatkowe dostarczymy do holenderskiego urzędu do ostatniego dnia czerwca. W sytuacji, gdy podatnik spóźni się, cała procedura rozpatrzenia zeznania wydłużyć się może nawet do trzech lat.
Dokumenty i ulgi podatkowe w Holandii
Do najistotniejszych kwestii w zeznaniu podatkowym, należą dokumenty i ulgi, dzięki którym jest możliwa większa kwota zwrotu podatku. Aby się o niego starać, podatnik musi przygotować, m.in. zeznanie podatkowe (dla niezameldowanych lub posiadających zameldowanie), oświadczenie o okresie pracy, a także skany karty podatkowej, czyli jaaropgave.
Ulgi podatkowe w Holandii obejmują, m.in. dzieci i współmałżonków. Wspólne rozliczenie z partnerem jest o wiele korzystniejsze, niż w przypadku, gdy chcemy to robić samodzielnie. Z kolei ulga na dziecko pozwala na uzyskanie dodatkowych funduszy, nawet jeśli nasze dziecko przebywa na terenie naszego kraju. Trzeba jednak pamiętać, że jest to obwarowane istotnymi czynnikami, czyli wysokością dochodu i odpowiednim wiekiem dziecka.
Belgisjkie zeznanie podatkowe - co jest istotne?
Zwrot podatku z Belgii uzależniony jest od wysokości dochodu. W tym kraju obowiązuje pięć stawek podatkowych, ale również wiele ulg, z których warto skorzystać. Będą to przede wszystkim ulga na żonę pracującą lub zarabiającą mało, ulga na dziecko niepełnoletnie lub niepełnosprawne. Istotne jest, aby dochód podatnika w 75% był na terenie Belgii. Wspólne rozliczenia z partnerem powodują, że ten PIT jest o wiele korzystniejszy i szczególnie opłacalny, gdy drugi z małżonków osiąga mniejsze dochody. Warto jeszcze nadmienić, że kwota wolna od podatku w Belgii wynosi 8 tys. euro.