Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. To motto, które przyświecało spotkaniu Komendanta żorskiej Policji oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Rybnik.

Na terenie Nadleśnictwa Rybnik, w tym miasta Żory znajduje się Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich". Najbardziej charakterystyczną cechą przyrody Parku jest zasobność dorzecza Rudy, Bierawki i Suminy w wody powierzchniowe.
Nie bez przypadku idei wczorajszego spotkania przyświecały słowa zawarte już na wstępie Ustawy o ochronie zwierząt. To między innymi w tej ustawie zawarte zostały zasady dotyczące właściwego i humanitarnego traktowania wszelkich gatunków zwierząt. Spotkanie poświęcone zostało wyzwaniom, jakie stawia wspólne dbanie o ochronę środowiska i zamieszkujących na terenach leśnych zwierząt. Realizacja zadań ukierunkowanych na wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców, a także inicjowanie i organizowanie wspólnych działań mających na celu zapobieganie popełnieniu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym stanowiło jeden z głównych punktów tego spotkania.

Pamiętajmy również, że humanitarne traktowanie zwierząt — to traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia i zapewniające mu opiekę i ochronę.


Jeśli posiadasz informacje o nieludzkim traktowaniu zwierząt poprzez m.in. ich torturowanie, zabijanie, przetrzymywanie w niewłaściwych warunkach, oraz oferowaniu do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem to skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Możesz również skorzystać z internetowego narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem którego istnieje możliwość wskazania obszaru, na którym m.in. uprawiane jest kłusownictwo, niszczona jest zieleń lub organizowana jest nielegalna wycinka drzew. Katalog zgłoszeń jest bardzo rozbudowany, dlatego zachęcamy, by skorzystać również z takiej formy przekazywania nam swoich podejrzeń o zabronionych czynach popełnianych przeciwko zwierzętom i środowisku.