O zasadach i sposobach na bezpieczne wakacje rozmawiał dziś z dziećmi profilaktyk żorskiej Policji. Jedną z form spędzania wakacyjnych chwil są półkolonie, w podczas których spędzamy czas nad wodą. Aby zapobiegać tego typu zdarzeniom, policjanci działają w ramach drugiej edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”.
Jednym z głównych celów podjętego przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi na zagrożenia, jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna, a także promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczanie wypadków. Działania zintensyfikowane są w rejonach obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Aby porozmawiać o bezpieczeństwie, mundurowy odwiedził półkolonie w dzielnicy Żor – Osiny, Kleszczowie oraz Miasteczku Westernowym.
Tradycyjnie policjanci przypominają dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą o zasadach bezpieczeństwa. Policja zachęca do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać m.in. następujące zagrożenia: informacje o zaobserwowanych tzw.. „dzikich kąpieliskach”, miejscach niebezpiecznych na terenach wodnych czy przypadki utonięć.
Nad bezpieczeństwem osób podróżujących i wypoczywających na terenie całego kraju jak co roku czuwać będą policjanci. Podczas tegorocznych wakacji przyświecać nam będzie ponownie hasło „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.
Mundurowi przypominają też o policyjnych aplikacjach i narzędziach, zachęcając do ich korzystania szczególnie podczas wakacyjnych podróży. Pierwsza z nich to mobilna usługa „Moja Komenda”, która ułatwia lokalizowanie komend i komisariatów Policji. Aplikacja zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów policyjnych obiektów. Dzięki temu będąc nawet w miejscu, którego dobrze nie znamy, z łatwością odnajdziemy najbliższą jednostkę Policji i skontaktujemy się z nią jednym kliknięciem. „Moja Komenda” dostępna jest na telefony z systemem iOS oraz Android. Można ją bezpłatnie pobrać w App Store i Google Play. Usługa została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te zagrażające życiu lub zdrowiu. W nagłych przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Drugim przydatnym narzędziem służącym poprawie bezpieczeństwa nie tylko w okresie wakacji jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo mógł z niej skorzystać każdy obywatel. Za pomocą interaktywnej strony internetowej można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Wszystkie z nich są sprawdzane przez Policję, a potwierdzone – nanoszone na mapę, podobnie jak informacje o zagrożeniach pochodzące z policyjnych systemów informatycznych. Dzięki temu w każdej chwili mamy możliwość sprawdzenia, czy w okolicy jest bezpiecznie, jak również poinformowania o zaobserwowanych przez nas niepokojących sytuacjach. Korzystając z Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa również pamiętajmy, że w nagłych wypadkach, które wymagają natychmiastowej interwencji powinniśmy dzwonić na numer 112.
By skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa wystarczy kliknąć w
LINK
.