Jak dobrać odpowiednie felgi stalowe?

Koła są bardzo ważnymi elementami każdego pojazdu, ponieważ jako jedyne stykają się z podłożem. Składają się one z ogumienia, które jest montowane na odpowiednich felgach. Obecnie na krajowym rynku stosowane są felgi stalowe oraz produkty aluminiowe, które są nakierowane głównie na poprawę estetyki pojazdu.

Jeśli chodzi o felgi stalowe to bardzo ważną kwestią jest ich odpowiednie dopasowanie do samochodu, jak również do konkretnych opon, które planujemy użytkować. Felgi wpływają korzystnie na amortyzowanie wstrząsów oraz na parametry jezdne poprawiające komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Warto więc dobrać je precyzyjnie do pojazdu.

Jak wybrać felgę stalową? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Felgi stalowe są optymalnym wyborem dla osób, którym nie zależy aż tak bardzo na estetyce kół, a bardziej na odpowiedniej trwałości i przystępnej cenie ich obręczy. Aktualnie w sklepach oferowanych jest sporo typów takich felg, więc wybierając takie produkty należy zwrócić uwagę na różne istotne parametry, takie jak na przykład:

  • Rozmiar - ważna jest średnica felgi dopasowana do danego pojazdu (sporo informacji na ten temat można uzyskać w instrukcji producenta pojazdu). Średnica felg, wyrażona w calach, może być większa, jeśli dobrane zostaną opony o niższym profilu. Oczywiście średnica zewnętrzna obręczy musi być taka sama jak wewnętrzny rozmiar opon. Ważna jest też szerokość, która musi być zgrana z oponami. W przeciwnym wypadku może dojść do ocierania wnętrza felgi o tarcze hamulcowe oraz do wystawania felgi poza nadkola i obciążania łożysk, a także zawieszenia.
  • Ilość oraz rozstaw śrub - w tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na to ile otworów montażowych na śruby znajduje się w piaście oraz w jakiej odległości względem siebie są one rozmieszczone. Parametr ten można na szczęście łatwo zmierzyć suwmiarką oraz z wykorzystaniem innych metod. Istotny jest więc wybór felg o liczbie i rozstawie śrub, które pokrywają się z miejscami w piaście.
  • Trzeba też pamiętać o dopasowaniu felg pod kątem środkowego otworu montażowego, osadzenia czy też profilu kołnierza.

Jakie właściwości są pożądane w felgach stalowych?

Porządnej jakości felgi stalowe muszą być dopasowane do pojazdu pod kątem przedstawionych wyżej parametrów technicznych. Nie bez znaczenia jest jednak solidne wykonanie takich produktów z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań oraz na bazie porządnych materiałów. Istotne jest poleganie na informacjach producenta odnośnie gatunku i klasy wytrzymałości stali wykorzystanej w produkcji, ale nie należy też zapominać o pewnych aspektach, które można ocenić na własną rękę.

Przede wszystkim istotny jest odpowiedni kształt rantu odpowiedzialnego za utrzymywanie opony. Jeśli posiada on wygięcia albo inne wady to lepiej odpuścić sobie zakup takiej felgi. Wspomniane wady mogą bowiem prowadzić do ulatniania się powietrza z koła. Jest to jeden z argumentów przemawiających przeciwko zakupowi felg używanych pochodzących z niesprawdzonych źródeł.

Jeśli chodzi o otwory wentylacyjne felgi, również muszą one być pozbawione wad powstałych w wyniku zużycia lub błędów produkcji. Wszelkiego typu ubytki, ostre krawędzie i zadziory świadczą najczęściej o feldze, której jakość stoi na niskim poziomie.

Trzeba pamiętać, że porządne felgi ze stali są bardzo wytrzymałe i posiadają zoptymalizowaną odporność na uszkodzenia mechaniczne, rysy czy też przedwczesne zużycie. Są też mniej podatne na korozję. Nic więc dziwnego, że są one szczególnie polecane w kołach przeznaczonych na sezon zimowy.