W tym roku obchodzimy 30 rocznicę przemian wolnościowych w Polsce, zainicjowanych obradami Okrągłego Stołu i wyborami 4 czerwca 1989 r., a także 100 rocznicę Powstań Śląskich. Z tej okazji Miejski Ośrodek Kultury w Żorach oraz Urząd Miasta Żory zapraszają mieszkańców do wspólnego świętowania podczas Dnia Wolności i Solidarności im. Tadeusza Jedynaka.

Dzień Wolności i Solidarności im. Tadeusza Jedynaka zaplanowano na sobotę, 29 czerwca. Tego dnia do Żor zaproszeni zostaną działacze Solidarności z naszego regionu i całego kraju, aby przybliżyć sylwetkę patrona festiwalu - Tadeusza Jedynaka oraz uczcić jego pamięć. Zmarły w 2017 r. mieszkaniec Żor był wybitnym działaczem NSZZ Solidarność, sygnatariuszem porozumienia jastrzębskiego, przewodniczącym podziemnej śląskiej Solidarności, uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Zgodnie z opiniami Tadeusz Jedynak był osobą, która łączyła, a nie dzieliła ludzi - często o przeciwstawnych poglądach.

Wydarzenie rozpocznie msza św. w intencji Tadeusza Jedynaka, która o godz. 13:00 odbędzie się w kościele pw. św. św. Ap. Filipa i Jakuba w Żorach. Następnie o godz. 14:00 na żorskim rynku odbędzie się widowisko historyczne pt. „Za mało na wojnę, za dużo na pokój”. To efektowny spektakl z elementami rekonstrukcji historycznej w wykonaniu teatru SAFO, działającego przy Rydułtowskim Centrum Kultury. W inscenizacji wezmą udział członkowie renomowanych grup rekonstrukcyjnych. Spektakl przedstawia skomplikowaną sytuację społeczno-polityczną na Górnym Śląsku u schyłku I wojny światowej oraz w momencie odrodzenia Polski. Porusza problematykę przynależności Śląska do Polski i Niemiec oraz ukazuje spojrzenie na te wydarzenie z perspektywy zwykłego śląskiego podwórka. W inscenizacji przedstawiono kluczowe dla Polski i Górnego Śląska wydarzenia historyczne, jakim bez wątpienia były wszystkie trzy Powstania Śląskie oraz plebiscyt na Górnym Śląsku. To trzeba zobaczyć!

O godzinie 15:00 z Rynku wyruszy uroczysty przemarsz z udziałem Wojska Polskiego. Zakończy się on w Parku Cegielnia, gdzie odbędzie się pełna atrakcji druga część imprezy – Żorski Piknik Wolności i Solidarności. Najpierw o godzinie 16:00 przez żorską publicznością wystąpi popularny artysta kabaretowy – Marcin Daniec. Następnie zaplanowano oficjalne otwarcie Pikniku oraz koncerty popularnych artystów polskiej sceny rockowej. Publiczność rozgrzeje zespół Opozycja. Następnie, o godz. 18:00 swoje największe przeboje zagra Oddział Zamknięty. Gwiazdą wieczoru będzie natomiast grupa Luxtorpeda. Wstęp na całą imprezę jest bezpłatny!

Projekt otrzymał dofinansowanie z Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 – 2022 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”.

Dzień Wolności i Solidarności

Piknik Wolności i Solidarności

Widowisko historyczne