Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Żory

W reakcji na stopniowe luzowanie obostrzeń w przestrzeni społecznej, Miejski Ośrodek Kultury w Żorach powoli otwiera swoje podwoje.

 

- O otwarciu drzwi na oścież na razie nie może być mowy – mówi Stanisław Ratajczyk, dyrektor MOK. -  To, co robimy, można nazwać uchylaniem tych drzwi.

Po niemal trzech miesiącach zawieszenia działalności placówki MOK przygotowują się do pierwszych spotkań z uczestnikami życia kulturalnego. – Jesteśmy w kontakcie z sanepidem, mamy opracowane i wdrożone procedury wymagane przez obowiązujący stan prawny – wyjaśnia dyrektor.

Mowa tu o ograniczeniach liczebnych podczas zajęć (w największej sali 12 osób i prowadzący), przerwach na wietrzenie i dezynfekcję, regularnym czyszczeniu poręczy, klamek i innych dotykanych powierzchni przez pracowników. Do budynku należy wejść w maseczce i zdezynfekować ręce, w trakcie zajęć można zdjąć osłonę, ale obowiązuje dystans 2 m. Oczywiście, jeśli ktoś ma taką potrzebę, może w tej maseczce pozostać.

Od 6 czerwca pracę wznawia Kino „Na Starówce”. Na salę wejdzie o połowę mniej osób niż do tej pory. Procedury wymagają oglądania filmów w maseczkach. Pod koniec czerwca prawdopodobnie odbędzie się pierwszy koncert na żywo (także transmitowany online) przy połowie sali. Z kolei latem planowane są plenerowe wieczory z muzyką, głównie na rynku, być może też w amfiteatrze lub innych miejscach, nawiązujące do niegdysiejszych Wieczorów na Trawie.

Obowiązujące w obiektach przepisy będą umieszczone w widocznych miejscach przy wejściu na sale. Instruktorzy zajęć wznawianych i pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie nowych zasad.

- Daleko nam do tego, co działo się u nas jeszcze w lutym i na początku marca. To niewielki wierzchołek góry lodowej – mówi dyrektor bardzo prężniej działającej do tej pory instytucji. - Cała reszta jest nadal zamrożona, czyli próby licznych zespołów tanecznych, wokalnych. Liczymy, że we wrześniu uda się uruchomić większość tego, do czego przywykliśmy.

Jak wygląda „odmrażanie” kultury?

 • Dom Kultury (wt, śr czynne do 20:00): zajęcia plastyczne (wt 12:00 ceramika dzieci, 16:30 malarstwo młodzież i dorośli; śr 12:00 ceramika dzieci, 15:30 plastyka dzieci), zajęcia wokalne indywidualne stałych uczestników, możliwość zajęć ruchowych (wynajem).
 • Kino „Na Starówce”: seanse od 6 czerwca, przy połowie zapełnionych foteli, w maseczkach.
 • Klub Rebus (pon-pt 9:00 – 17:00, w razie potrzeby dłużej): możliwość skorzystania
  z komputera (3 os./salę), ping-pong (zapisy), spotkania grup (poeci, amazonki, zaj. indywidualne), teatr (zajęcia online).
 • Klub Wisus (9:00 – 15:00, pon i śr do 21:00): zajęcia fitness (gr. zamknięta), zajęcia komputerowe, świetlica.
 • Świetlica w Rowniu: zajęcia świetlicowe, stół do tenisa stołowego, piłkarzyki, komputery,
  a także liczne gry planszowe – szczegóły w placówce.
 • Świetlica w Osinach: zajęcia świetlicowe, taniec flamenco, aerobik (od 8 czerwca) uzależniony jest od liczby chętnych.
 • Świetlica w Kleszczowie (pon-pt 16:00 – 18:30): zajęcia świetlicowe, gry planszowe
  i telewizyjne, stół do tenisa stołowego, materiały plastyczne( farby, kredki, wycinanki itp.), można korzystać z internetu i czytelni.
 • Świetlica w Roju (Wodzisławska 300, pon-wt 14:00-20:00, śr-pt 9:00-15:00) zajęcia świetlicowe: dostęp do komputerów z Internetem, gry planszowe, puzzle, biblioteczka (zapisy).
 • Centrum Edukacji Regionalnej w Osinach– możliwość zajęć edukacji regionalnej/plastycznych dla małych grup, chętnych prosimy o kontakt z CER.

 

MOK rekomenduje potencjalnym odbiorcom wcześniejszy kontakt z daną świetlicą/klubem i zgłoszenie chęci przyjścia, ustalenia godziny, rozeznania napełnienia sal. Osoby do tej pory uczestniczące
w zajęciach indywidualnych wokalnych są proszone o bezpośredni kontakt z instruktorem i ustalenie godziny.

 

Powyższe ustalenia dotyczą czerwca. Jak będzie wyglądała praca MOK latem, zależy od rozwoju sytuacji, nastawienia odbiorców i odgórnych wytycznych. – Znamy już wytyczne dot. obozów i kolonii, leczy czy takie same będą dotyczyć półkolonii i Akcji lato, tego nie wiemy – stwierdza S. Ratajczyk. – Za kilka tygodni będziemy wiedzieć więcej, a wtedy na bieżąco opracujemy ofertę wakacyjną.