Siedmiowodny siarczan magnezu w nawożeniu dolistnym upraw

Rośliny uprawne wymagają zastosowania nawożenia dolistnego, które jest cennym uzupełnieniem nawożenia podstawowego — doglebowego. Firma Osadkowski przygotowała szeroką paletę nawozów dolistnych będących częścią Technologii DSG oraz linii Alfa lub OSD. Spośród nich można wybrać produkty odpowiadające bieżącym potrzebom roślin uprawnych. Jednym z częściej aplikowanych nawozów dolistnych jest siedmiowodny siarczan magnezu.

Alfa Siarczan Magnezu Siedmiowodny

Nawóz zawiera bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie i przyswajalne przez rośliny uprawne formy magnezu i siarki - 16% MgO i 32% SO3. Składniki pokarmowe mogą być pobrane przez rośliny uprawne i szybko włączone w procesy metaboliczne.

Magnez i siarka są dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin uprawnych niezbędne. Magnez jest niezbędny do syntezy chlorofilu, bez którego proces fotosyntezy nie zachodzi, natomiast siarka jest składnikiem aminokwasów i białek.

Nawóz dzięki bardzo dobrej rozpuszczalności doskonale nadaje się do przygotowania cieczy roboczej, także wieloskładnikowej mieszaniny opryskowej.

Bezcenne źródło magnezu

Znacznie nawożenia Alfa Siarczan Magnezu Siedmiowodny rośnie wraz ze spadkiem odczynu gleby, ponieważ wraz z nim zmniejsza się przyswajalność magnezu przez rośliny uprawne. Biorąc pod uwagę, że większość gleb uprawnych w Polsce ma odczyn lekko kwaśny lub kwaśny to nawożenie dolistne Alfa Siarczan Magnezu Siedmiowodny powinno być standardem na większości pól. 

Stosowanie

Alfa Siarczan Magnezu Siedmiowodny ze względu na swoją uniwersalność i wysoką przyswajalność zawartych w nim składników pokarmowych może być stosowany we wszystkich gatunkach roślin uprawnych w formie oprysku. Dodatkowo nawóz świetnie sprawdza się jako źródło siarki i magnezu w uprawach, w których prowadzona jest fertygacja.

Uprawa

Termin aplikacji

Stężenie roztworu

Optymalna liczba zabiegów

Zboża ozime i jare

od początku 
strzelania w źdźbło do 
dojrzałości wodnej ziarna

(BBCH 30-71)

5%

3

Rzepak 

do fazy rozety do kwitnienia 

(BBCH 30-59)

5%

3

Ziemniak

od początku zakrywania międzyrzędzi do początku kwitnienia (BBCH 31-59)

5%

3

Burak cukrowy

od początku zakrywania międzyrzędzi (od BBCH 30)

5%

3

Uprawy 
sadownicze

podczas rozwoju owoców

1,5-2,0%

kilka razy w sezonie 

Warzywa

wraz z rozpoczęciem pierwszych zabiegów środkami ochrony roślin

 1,5-2,0%

kilka razy w sezonie 

Fertygacja

co 5-7 dni lub interwencyjnie po zaobserwowaniu objawów niedoboru

0,01-0,05%

kilka razy w sezonie

Wysokiej jakości nawóz Alfa Siarczan Magnezu Siedmiowodny dostępny jest w sklepie: https://osadkowski.pl/produkt/alfa-siarczan-magnezu-siedmiowodny-25kg--s-54692.