Policja zatrzymała pijanego motocyklistę ze Szwecji
Postawa obywatelska może uratować życie - dowodem na to jest ostatnie zatrzymanie nietrzeźwego motocyklisty dzięki czujności świadka. Przypadek ten pokazuje, jak ważne jest reagowanie na niebezpieczne zachowania na naszych drogach.
  1. Świadek zgłasza nietrzeźwego motocyklistę.
  2. Policja zatrzymuje kierowcę na ulicy Prawniczej.
  3. Kampania "Nie reagujesz — akceptujesz" zachęca do reagowania.
  4. Obywatel Szwecji miał 1,5 promila alkoholu.

W czwartek wieczorem, na ulicy Centralnej, świadek zauważył kierowcę motocykla, który zatrzymał się w pobliżu kawiarni i sklepu spożywczego. Od razu wyczuł od niego woń alkoholu i widział, jak wcześniej przewrócił się na ziemię. Świadek, pozostając w kontakcie telefonicznym z policją, przekazywał informacje o trasie, jaką poruszał się motocyklista.

Policjanci szybko zareagowali i zatrzymali motocyklistę marki Harley Davidson na ulicy Prawniczej. Okazało się, że kierowca to 64-letni obywatel Szwecji, który kilka dni wcześniej wynajął motocykl, aby zwiedzać Polskę. Po przebadaniu alkomatem okazało się, że miał niespełna 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Kampania społeczna "Nie reagujesz — akceptujesz" ma na celu ograniczenie liczby przestępstw pospolitych oraz zwiększenie liczby zatrzymań sprawców w trakcie lub bezpośrednio po ich dokonaniu. Jej głównym celem jest pogłębienie świadomości obywatelskiej oraz wzmocnienie reakcji mieszkańców na przypadki naruszenia prawa. Pamiętajmy, że nawet najlepiej działająca policja nie będzie wystarczająco skuteczna bez wsparcia obywateli. To dzięki wrażliwości na łamanie prawa przez motocyklistę i jego niebezpieczne zachowania udało się w porę zareagować i zatrzymać kierującego pod silnym wpływem alkoholu.

Przypadek ten jest kolejnym dowodem na to, że odpowiedzialna postawa obywatelska może zapobiec tragedii. Reagując na niebezpieczne zachowania na drodze, możemy uratować życie i zdrowie innych uczestników ruchu. Pamiętajmy: Nie reagujesz – akceptujesz!


Na podstawie: KMP w Żorach